Çocuklar corona virüsü 6 kat daha az yayıyor

Yaz kampında 5 hafta geçiren bin 900 çocukta corona virüsün nasıl yayıldığı analiz edildi. Çocukların virüsü bulaştırma oranının, yetişkinlere göre 6 kat daha az olduğu ortaya çıktı. Barcelona'da yapılan araştırmanın, okulların covid-19 salgınlarının kaynağı olmayacağına dair umut verdiğini açıkladı.

07 Eylül 2020, Pazartesi 16:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya'da Katalonya özerk bölgesinde yer alan Barcelona kentindeki ant Joan de Deu Barcelona Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmada, çocukların yeni tip corona virüsü yetişkinlerden 6 kat daha az yaydığı görüldü. Araştırma, kapsamında, Barcelona çevresindeki 22 yaz kampında 5 hafta geçiren çoğunluğu çocuklardan oluşan bin 905 kişilik bir grupta covid-19'un nasıl yayıldığı analiz edildi.


Hastanenin pediatri başkanı Juanjo Garcia, kamplarda, sık sık el yıkama, küçük gruplar ve yüz maskesi takma gibi küresel olarak okullarda yaygın alınan temel önlemlerin uygulandığını belirterek, "Her hafta bir grup hastane personeli kampa gider ve PCR testi için tükürük örnekleri alırdı" dedi. Bununla birlikte, haftalık olarak yapılan PCR testlerinde, enfekte 30 çocuğun gruplarında 250'den fazla yakın temaslı olmasına rağmen covid-19'un sadece 12 kişiye geçtiğini tespit edildi.


Çocukların R oranının (enfekte bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısı) 0.3 olduğu görüldü. Çocukların bulunduğu kamplardaki yerel bölgelerin R oranı ise 1.7 ile 2 arasında değişkenlik gösterdi. Araştımacılar, sonuçlar karşılaştırıldığında çocukların virüsü bulaştırma oranın yetişkinlerden 6 kat daha az olduğunu söyledi.


Diğer taraftan, çalışmada 12 yaşın altındaki küçük çocukların corona virüsü 13 ile 17 yaş arasındaki daha büyük çocuklara benzer bir oranda yaydığı belirtildi. Araştırmacılar, şu ana kadar yaklaşık 500 bin vaka ve 30 bin virüs kaynaklı ölüm bildiren ülkede bulgularının, okulların covid-19 salgınlarının kaynağı olmayacağına dair umut verdiğini açıkladı. Bununla birlikte İspanya'da okullar gelecek üç hafta boyunca kademeli olarak açılmaya devam edecek.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocukların dişlerini güçlendiren besinler