Çocuklar corona virüsün süper yayıcısı olmayabilir

İngiltere'deki 9 yaşındaki bir çocuk, corona virüs kapmasına rağmen kimseye bulaştırmadı. Çocuğun enfekte olduğu sırada 172 kişiyle temasa geçtiği öğrenildi. Ancak buna rağmen temas eden kişilerin corona virüs testleri negatif çıktı. Uzmanlar şimdi, çocukların corona virüsün süper yayıcısı olmadıklarını düşünüyor.

22 Nisan 2020, Çarşamba 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'de ismi belirtilmeyen 9 yaşındaki bir çocukta corona virüs tespit edildi. Fransız Alpleri'ndeki bir kayak dağ evinde kalırken çocuğa ve evdeki diğer 10 kişiye corona virüs bulaşmış. Çocuk enfekte olduğunu bilmeden üç farklı kayak okuluna gitti.

Çocuk 172 kişiyle temasta bulunmasına rağmen bu kişilerden hiçbirine corona virüs bulaştırmadı. Çocuğun kardeşi bile hastalanmadı. Bunun üzerine araştırmacılar, çocukların corona virüsü bulaştıran birinci faktör olamayacağını düşünüyor.

Çocuğun vakasını inceleyen araştırmacılar, virüslerin ana bulaşma yollarını düşünürken çocukların birincil bir endişe olmadığını öne sürmeye başladı.

Bu durum, normalde çocuklar arasında hızla yayılan soğuk algınlığı gibi diğer virüslerle tam tersi bir hal olduğu anlamına geliyor. Bunun nedeni ise, gençlerin genellikle hijyeninin düşük olması ve benzer alışkanlıklara sahip birçok gençle temasa geçmesi.

Doktorlar, 18 yaş altındaki kişilerin virüsü kapmada diğer yaştaki insanlarla aynı risk seviyesinde olduğunu vurguladılar. Ancak gençlerin ciddi semptomlar göstermesi biraz daha zor.

Çocuklarda corona virüs enfeksiyonları esas olarak hafif gibi görünse de, virüsü daha ciddi hastalık riski olan yaşlı insanlara yayabilirler.


Uzmanlar, vaka hakkında şunları söylüyor:

Mevcut kanıtlar çocukların COVID-19'u yetişkinlerden daha az geliştirdiğini ve hastalığın klinik belirtilerinin daha hafif olduğunu gösteriyor. Bu vaka, enfekte olma olasılığı daha az olan ve hafif hastalık geliştirme olasılığı daha yüksek olan çocukların bu yeni virüsün bulaşmasında daha az rol oynadığını gösteriyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocukların psikolojik sağlamlığı için 8 öneri