Çocuklar için propolisli atıştırmalık yaptılar

Trabzon’da Teknokent çatısı altında kurulan Okta Ar-Ge firmasınca geliştirilen proje kapsamında, patentli propolis özütleri kullanılarak jeli şeker ve sakız gibi ürünler geliştirildi.

26 Eylül 2018, Çarşamba 12:40
A A

Trabzon’da, Teknokent çatısı altındaki Tekno Girişimcilik Sermaye Desteğiyle kurulan Okta Ar-Ge firmasınca "Yüksek Apiterapik Değere Sahip Gıda Ürünlerinin Üretilmesi" projesi hazırlandı. 

Proje kapsamında arı ürünlerinden propolis ekstraktları (özüt), arı sütü ve apilarnil tozları ile üretimi çok sınırlı arı ekmeği yapıldı. Proje ile patentli propolis ekstraktlarının, çocukların tüketimine uygun jeli şeker ve sakız karışımları da üretildi.

Proje Koordinatörü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Gıda Teknolojileri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite olarak arı ürünlerine yönelik 10 yıldır birçok bilimsel çalışma yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda arı ürünlerinden propolis, arı sütü, apilarnil ve balın özellikle gıda teknolojisinde farklı amaçlarla kullanımıyla ilgili Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini anlatan Yıldız, "Bunları insanların tüketiminde nasıl yaygınlaştırabiliriz diye gıda materyallerine odaklandık ve böyle bir proje hazırladık." ifadesini kullandı.

"Burada aslında çocukların sevdiği bu jeli şeker ve sakızların içerisine kabul edilebilir oranlarda, yani bir çocuğun bunun acılığından, olumsuz tadından etkilenmeyeceği şekilde propolisi tüketebilmesini sağlamaya çalıştık. Yapmış olduğumuz değerlendirmelerde çok olumlu sonuçlar aldık. Propolisi, bir çocuğun tüketebileceği şekilde kullanarak yeni jeli şekerleri ve sakızları üretmiş olduk." AA

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.