Çocuklar koronavirüs aşısı olmalı mı?

Koronavirüs aşıları hakkında merak edilen birçok soru var. Bunlardan biri de 'Çocuklar koronavirüs aşısı olmalı mı?' sorusu. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, öncelikli olarak bu konudaki çalışmaların sonuçlarını görmenin gerektiğini söylüyor. İşte koronavirüs aşısıyla ilgili merak edilen soruların yanıtları...

06 Ocak 2021, Çarşamba 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet gazetesinde vatandaşlardan gelen soruları yanıtları. 

Çalışmalarda görüldü ki 0-14 gün arasında antikor oluşma oranı yüzde 92 iken, 0-28 günde yüzde 97’ye yükseliyor. Yani daha çok antikor oluşuyor. Bu da daha güçlü bağışıklık anlamına geliyor. Bilim Kurulu da karar verirken bu çalışmaları göz önünde bulundurdu. Aşılama kişilerin, virüs bulaşsa dahi, hastalığı hafif şiddette geçirmelerini sağlıyor. Ancak başkalarına bulaştırma olasılığı bulunuyor. O nedenle aşılansak bile önlemlere devam edeceğiz. Ancak bu şekilde pandemiye karşı başarı kazanabiliriz.

Covid-19 aşısını koldan olma zorunluluğu var mı?

Covid-19 aşısını koldan olma zorunluluğu var mı?

Covid-19 aşısının koldan olma zorunluluğu yok ancak en kolay uygulanacak yer kol. Yani istenirse vücudun başka yerinden de yapılması tabii ki mümkün.

Aşıda insana zarar verecek bileşenler var mı?

Hayır, sadece adjuvan gibi aşı etkinliğini artırmak için eklenen maddeler var. Bu maddeler çocukluk çağında olduğumuz aşılarda da mevcut. Yani bugüne kadar kullanılan aşılarda bu yöntem uygulandı. Yapılan aşılarda da şimdiye kadar hiçbir sorun olmadı.

Çocuklar aşı olmalı mı?

Çocuklar aşı olmalı mı?

Dünyada yapılmış çalışmalar 18-59 yaş gruplarından geldiği için, erken dönemde çocuklara aşı yapılmasına karar vermek zor. Önce bu konudaki çalışma sonuçlarını görmek lazım.

Rahatlama ne zaman başlar?

Hastalıkta ve vaka sayılarında kısıtlamaların getirdiği bir sayısal azalma yaşıyoruz. Aşılama ile birlikte bu daha iyi olacak. Gerekli korunma sağlanana kadar kısıtlamalara önem verilebilirse, baharda rahat bir nefes alabileceğimizi düşünüyorum.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu hastalık çocuklarda sık görülüyor: Orta kulak sıvı toplanması belirtileri ve tedavisi