Çocuklar maske takmalı mı?

Çocuklar için maske takmak korkutucu bir hal alabilir. Uzmanlar, çocukların corona virüse yakalanma olasılığının düşük olduğunu söylese de virüs taşıyıcısı olma potansiyeli olduğu için çocukların da maske takmaları gerektiğini öneriyor. Peki maske korkusu olan bir çocuk için neler yapılmalı?

26 Nisan 2020, Pazar 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Süpermarket gibi mesafeyi korumanın zor olduğu yerlerde maske takmak zorunlu hale geldi. Peki aynı şeyi çocuklar da yapmalı mı?

Geçici bir yüz kaplaması, herhangi bir semptomunuz olmasa veya henüz göstermeye başlamamış olsanız bile, enfekte olmanız durumunda virüsü geçmenizi engeller.


Virüs bulaşmış her on kişiden sekizinin semptom göstermediğini düşünürsek, maske takmak gerçekten önemli bir hal alıyor.

Çocuklar da virüsü bulaştırabilirler, bu yüzden maske takmalarında fayda var. Çocukların maske fobisini azaltmak için kendi maskelerini yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için çizgi film karakteriyle süslü bir bez kullanmanızda fayda var.


Her kullanımdan sonra yıkayın

Her kullanımdan sonra yıkayın

Bez maskelerin her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekiyor. Çünkü virüs bulaşmış olabilir veya farkında olmadan maskenize kirli ellerle dokunmuş olabilirsiniz. Sonrasında tekrar aynı maskeyi takmak enfeksiyon riskinizi artırabilir. 

Maskenizi çıkardıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın veya alkol bazlı bir el jeli kullanın. Maske, bulaşık deterjanı veya sabunlu bir çözeltiye bırakılabilirsiniz. Maskenizi iyice temizledikten sonra kurutmalısınız.

Kimse maske takmıyor olsa bile siz takın!

Araştırmalara göre, ne kadar çok maske takan varsa, virüsün bulaşma oranı o kadar düşüyor. Nüfusun yüzde 80’i maske takarsa, hastalığın yayılması daha rahat durdurulabilir. 


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli