Çocuklar tablet, akıllı telefon gibi teknolojileri hangi yaşta ne kadar süre kullanmalı?

Yapılan araştırmalara göre 0-2 yaş grubu çocukların teknolojiyi tek başına kullanmaması, mutlaka bir ebeveyn gözetimi altında olması gerekiyor. Uzmanlar 2-5 yaş grubu çocukların her gün 1 saat, 6-8 yaş grubundaki çocukların ise teknolojiyi okuldayken eğitimcilerin denetimi altında araştırma ve yaratıcılık için kullanabileceklerini ifade ediyor. Bu arada ebeveynlerin de aktif ve pasif teknoloji kullanımı ayrımını öğrenmesi gerekiyor.

10 Ocak 2022, Pazartesi 15:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk Gelişimi Uzmanı Füsun Akdağ Aycibin, yapılan araştırmaların 0-2 yaş grubundaki çocuklar için yapılandırılmamış oyun zamanının çok önemli olduğunu gösterdiğini söylüyor.

 • 0-2 yaş grubu büyüme ve gelişimleri için uykunun önemi büyük. Bu nedenle bu grubun uyanık oldukları kısıtlı zamanda medya yerine gerçek dünya ile etkileşim halinde olması çok daha çabuk öğrenmelerine imkan veriyor.
 • Çünkü bu yaş grubundaki çocukların uygulayarak öğrenmesi, bakımverenleri ile bilişsel, motor ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirecek sosyal etkileşimde bulunması gerekiyor.
 • Araştırmalar ayrıca 0-2 yaş grubu çocukların tek başlarına medya ve teknoloji izlemelerinin uygun olmadığını da gösteriyor.
 • 12-24 aylık çocuklar eğer videoları ebeveynleriyle birlikte izlerse ve ebeveynler videoları dil gelişimi için kullanırsa öğrenme gerçekleşiyor.
 • Bu nedenle 2 yaş altı çocukların teknoloji kullanmaları önerilmiyor. Ancak ebeveynler 18 ay civarında çocuklarıyla birlikte içeriği uygun olan programları izleyebilirler.

2-5 yaş arası: 1 saatlik teknoloji kullanımı

2-5 yaş arası: 1 saatlik teknoloji kullanımı

Aileler ve eğitimcilerin 2-5 yaş arası çocuklar için teknolojinin evde kullanılabildiğini göz önüne almaları gerektiğini ifade eden Eğitim Uzmanı Aycibin, “Yapılan tavsiyeler, her gün bir saatlik teknoloji kullanımının uygun olduğunu söylüyor." diyor. Bu yaş grubu için kullanılan kriterlerden biri zaman, diğeri ise içeriğin uygunluğu.

6-8 yaşta teknoloji kullanımı

6-8 yaşta teknoloji kullanımı

6-8 yaş grubu için teknoloji okul ortamında araştırma ve yaratıcılık için kullanılmalı. Eğer çocukların birden fazla öğretmeni varsa tüm öğretmenlerin her ders için ve evde ne kadar ekran zamanı kullanıldığına dikkat etmesi gerekiyor. Böylece çocuklar teknolojiyi müfredatla bağlantılı olarak kullanmayı öğreniyor.

Ebeveynler aktif ve pasif kullanımı bilmeli

Ebeveynler aktif ve pasif kullanımı bilmeli

Teknolojinin erken çocuklukta nasıl doğru kullanıldığını anlamak için aileler ve eğitimciler tarafından teknolojinin pasif ve aktif kullanımı arasındaki farkın bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Aycibin aktif ve pasif teknoloji kullanımını şu şekilde maddeliyor:

 • Teknolojinin pasif kullanımı, genellikle çocukların televizyonda program izledikleri ve bilgisayara baktıkları fakat etkileşimde bulunmadıkları zamanlardır.
 • Çocuklar bilgisayarı ve diğer aletleri anlamlı öğrenme aktiviteleri veya hikaye anlatımı için kullanırlarsa teknolojinin aktif kullanımı gerçekleşiyor.
 • Ebeveynler ev ortamında pasif ve aktif teknoloji kullanımı ile tek başına veya bir yetişkin ile teknoloji kullanımını göz önüne alarak çocukları için uygun olan sınırları koymalı.
 • Örnek verecek olursak çocuklar deneyimlerini paylaşırken fotoğraf ve hikayeler ile süslüyorlarsa, kendi müziklerini kaydediyorlarsa teknolojiyi aktif olarak kullandıklarını söyleyebiliriz.

Çocuğunuzun izlediği içeriği iyi değerlendirin

Çocuğunuzun izlediği içeriği iyi değerlendirin

Aycibin izlenilen içerik ile ilgili olarak ebeveynlerin sorması gereken soruları şu şekilde sıralıyor:

 • Bu içerik çocukların öğrenmesine, ilgi duymasına, hayal etmesine ve araştırmasına nasıl yardımcı olur?
 • Teknoloji kullanımından önce, teknoloji kullanımı sırasında ve teknoloji kullanımı sonrasında ne gibi sosyal etkileşimler oluyor? (anne-baba ile konuşma gibi)
 • Büyüme ve gelişmesine katkıda bulunması için çocuğun nelere gereksinimi vardır? Bu teknoloji çocuğun gereksinimlerine, yeteneklerine, becerilerine, ilgi alanına ve içinde bulunduğu gelişim evresine uyuyor mu?

Sınır koyarken de dengeli olun

Sınır koyarken de dengeli olun

Teknolojinin erken çocuklukta kullanıldığında öğrenme programına entegre edilmesinin önemine değinen Aycibin, sınır koyarken denge sağlanması gerektiğini ifade ediyor.

 • Teknolojinin resim malzemesi, oyun malzemesi ve kitaplar gibi diğer öğrenme araçlarıyla dönüşümlü kullanılması ve çocuğun kendini ifadesine fırsat verilmesi gerekiyor.
 • Yetişkinler çocuklarla teknolojiyi kullanırken de sınır koyarken de dengeli davranmak zorundalar.
 • Sınırlar koyarken çocukların gelişim seviyesi ve gereksinimleri de gözönüne alınmalı.
 • Yetişkinler teknolojiyi çocuklarla tanıştırırken teknolojiyi olumlu etkileşimde kullanarak ve çocukların tek başlarına kullanmasından önce birlikte kullanarak rol model olmalı.


Çocuklarda teknoloji kullanımı ile ilgili ebeveynlere tavsiyeler

Çocuklarda teknoloji kullanımı ile ilgili ebeveynlere tavsiyeler

Eğitim Uzmanı Füsun Akdağ Aycibin, çocukların teknoloji kullanımında ailelere ve eğitimcilere yol gösterici olabilecek ilkelerden şu şekilde bahsediyor:

 • Teknoloji doğru kullanılırsa eğitici ve öğretici olur. 
 • Teknoloji tüm çocuklarda öğrenme fırsatlarını artırmak için kullanılmalıdır.
 • Teknoloji ebeveynler, aileler, eğitimciler ve küçük çocuklar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için iyi bir araçtır.
 • Teknoloji yetişkinler ve akranlar ile etkileşimde bulunulur ve birlikte izlenirse öğrenme için daha etkili olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzun sağlık durumu tırnaklarına yansıyabilir