Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Her insan için günde 2 kez 2 dakika boyunca diş fırçalamak gerekiyor. Bu kural çocuklar için de geçerli. Peki çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırırsınız? Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak çocuklara diş fırçama alışkanlığının kazandırılması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

21 Mayıs 2020, Perşembe 15:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hepimiz için değişmez bir kural günde 2 kere 2 dakika diş fırçalamak. Peki kaçımız hiç ertelemeden bu kurala uyabiliyoruz? Çok zor dediğinizi duyabiliyoruz. Biz diş hekimleri içinde bile çok zor! Bu yüzden çocuklarımızın mucizevi bir şekilde dişlerini fırçalamasını beklemememiz lazım. Keşke doğduklarında sihirli sözcüklerimiz olsa ve her gün unutmadan dişlerini fırçalayabilseler. Ama yok ve bu konuda bize çok iş düşüyor.


Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için neler yapmalıyız?

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için neler yapmalıyız?

  • Çocuklarımızın hayatları boyunca sağlıklı dişlere sahip olmaları için doğduklarından itibaren ağız ve diş temizliğine dikkat etmemiz lazım. Evet doğru duydunuz doğduklarından itibaren. Çocuklarımızın ağız dokularının temizliği için dişlerinin sürmesini beklememize gerek yok. Gazlı bez veya temizleme mendilleri gibi araçlar ile özellikle gece emzirmelerinden sonra temizlemeye özen göstermemiz gerekiyor. Ayrıca bolca su içmelerini sağlamakta ağız dokuları ve dişlerinin temizliği için yararlı olacaktır.
  • işleri sürdükten sonra artık diş fırçalamayı eğlenceli bir oyuna çevirebiliriz. Evin birçok köşesinde diş fırçası bulundurmak, hatırlamalarını ve alışkanlık haline getirmelerini sağlayabilir.
  • Ebeveynlerin hep beraber diş fırçalaması davranışı kabullenmesini kolaylaştıracaktır.

  • İnternette diş fırçalama ile ilgili şarkılar, oyunların izlenmesi, bu şarkılar ile birlikte dişlerini fırçalamaları zorunlu bir aktiviteden çok bir oyunmuş gibi hissetmelerini sağlayabilir.
  • Çocuğunuzun odasının veya banyonun sıklıkla görebileceği alanlarına diş fırçalamasını hatırlatacak resimler, notlar asabilirsiniz.
  • Diş fırçalamayı kendi alışkanlıkları haline getirebilmek için çalışsak ta 9-10 yaşına kadar mutlaka eşlik etmeliyiz.
  • Çocuğumuzun ilk dişi sürdükten sonra 6 ayda bir çocuk diş hekimde kontrollerinin yapılması koruyucu tedaviler, detaylı ve doğru bilgi alabilmeniz için gereklidir.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Salgın sürecinde 20 yaş altı nelere dikkat etmeli?