Çocuklara hangi balıklar yedirilir? Çocuklara omega-3 takviyesi ne zaman başlanmalı?

Balık hem zeka gelişimine ciddi destek sağlayan hem de sağlık açısından oldukça önemli biri besindir. Özellikle okul çağındaki çocukların bağışını güçlendirmekte büyük rol oynayan balık, beslenme listesine muhakkak eklenmelidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Hande Namal Türkyılmaz, "her balık çocuk için faydalı mı" sorusunu yanıtlayıp çocukların yemesi gereken balıklar hakkında bilgi verdi.

18 Mayıs 2020, Pazartesi 22:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocukların ileride odaklanma sorunu yaşamaması için beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hande Namal Türkyılmaz, “Çocuklar dengeli ve doğru beslenmeli. Sebze ağırlıklı olmak üzere de haftada 2 ya da 3 kere balık ve et tüketmeli” dedi.

Çocukların balık tüketmesi konusunda ailelerin genel olarak sorunlar yaşadığını hatırlatan Türkyılmaz, “Çocuklar sorunsuz bir şekilde balık yese bile balık tüketiminde ağır metal içerme tehlikesi olduğu için çocukların balık tüketiminde sınırlamalar bulunuyor" açıklamasında bulundu.


Çocuklar hangi balıkları yemeli?

Çocuklar hangi balıkları yemeli?

Çiftlik balıkları yem ile beslendikleri için çocukların sağlığı açısından tercih etmemeleri konusunda uyaran Türkyılmaz, “Bu nedenle çocuklar, yüzey balıkları ya da küçük tuzlu su balıkları tüketmeliler. Çocukların tüketmesi için ülkemizde bulunan hamsi, istavrit, uskumru, sardalya gibi balıklar tercih edilebilir" diye konuştu.

Beyin ve göz gelişimi odaklanma için çok önemli

Çocukların beyin ve göz gelişiminin odaklanmada çok büyük önem taşıdığına özellikle dikkat çeken Uzm.Dr. Türkyılmaz, “Göz gelişimi sorunu yaşayan ve gözü iyi görmeyen bir çocuk okulda tahtayı net göremeyecek. Bu sebepten kitabına ya da defterine bakarken zorlanacak ve odaklanma sorunu yaşayacak” hatırlamasında bulundu.

Çocuklarda beyin ve göz gelişimini desteklemek ve ileride odaklanma sorunu yaşamaması için omega-3 takviye edici gıdaların kullanılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Türkyılmaz, "Göz gelişimine özellikle A vitamini ile birlikte olan omega-3 takviye edici gıdanın ciddi katkıları vardır. Çünkü A vitamini katkılı omega -3 takviye edici gıda direkt olarak gözdeki retina tabakasındaki sinir sistemine katkı sağlayarak göz tembelliği gibi göz rahatsızlıklarını engelleyebilir" diye konuştu.


Omega-3 takviyesi seçilirken dikkat edilmesi gerekenler

Omega-3 takviyesi seçilirken dikkat edilmesi gerekenler

Piyasada birçok omega-3 takviye edici ürünün bulunduğunu belirten Türkyılmaz şöyle devam etti: “Omega-3 takviye edici gıda tercih ederken ağır metal bulunma riskine, balığın neresinden elde edildiğine, yağ asit oranlarına ve formuna dikkat edilmeli. Ağır metal riskini önlemek için küçük yüzey balıklarından elde edilen balık yağları tercih edilmeli. Bunun yanında omega-3 yağ asitlerine bakıldığında, DHA ve EPA olmak üzere ikiye ayrılıyor.


Çocuklarda tercih edilen omega-3 takviye edici gıda da beyin ve göz sağlığında daha etkili olan DHA oranının daha yüksek olmasını tercih etmekteyiz, yetişkinlerde ise kalp ve damar sağlığını daha çok destekleyen EPA oranının yüksek olması tercih edilmelidir. Omega-3 tercih edilirken içinde doğal olarak Vitamin A ve Vitamin E bulunan takviye edici gıdalar seçilmelidir. Bunlar haricinde trigliserit formda ve ağır metalden arındırılmış özelliği taşıyan omega-3 takviye edici gıdalar tercih edilmeli.”


1 yaşından sonra omega-3 desteği öneriliyor

1 yaşından sonra omega-3 desteği öneriliyor

Çocuklarda genellikle 1 yaşından sonra direkt olarak omega-3 desteği öneriliyor. Takviye seçiminde DHA oranı yüksek balık yağı tercih sebebi olmalı. Bununla birlikte çocuğun gelişimi ve sağlık durumu takviye edici gıda tercih ederken büyük önem taşıdığından kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalı.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda kulak akıntısı neden olur? Kulak akıntısı tedavisi