Çocuklara öğrenme sevgisini aşılamanın yolları

Birçok ebeveyn çocuklarının bazı şeylerden çabuk sıkıldığı veya asla ilgilenmediğini dile getirip öğretmek istedikleri şeylerden vazgeçer. Çocuklar için yararlı olduğunu düşündüğünüz şeyleri yavaş yavaş zamanla aşılamanın yolları haberimizde.

29 Temmuz 2020, Çarşamba 17:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Okumaya devam edin

Okumaya devam edin

Eğer çocuğunuz kitaplara ilgi duymuyorsa veya çabuk sıkılıyorsa pes etmeyin. Bir sonraki alışverişte okumanız gereken kitabı çocuğunuza seçtirin. Böylece kendi seçmiş olduğu kitabı sonuna kadar dinlemese de ilk sayfaları heyecanla dinleyecektir. 


Oyunun gücünü küçümsemeyin

Oyunun gücünü küçümsemeyin

Çocuğunuzun seçtiği veya kendi tasarladığı oyunlar tamamıyla hayal gücünü ortaya koyarak başardığı oyunlardır. Eğer onun seçtiği oyunu basit veya gereksiz görürseniz hayal gücünü ve yaratıcılığını küçümsemiş olursunuz. 


Rol model olun

Rol model olun

Çocuğunuza öğretmek istediğiniz her konuda olduğu gibi öğrenme konusunda da rol model olun. Ona bir konu hakkında merak ettiğiniz baz şeyler olduğunu gösterin ve araştırmak için ondan yardım isteyin.


Her şeyi bilemeyeceğinizi bilmesini sağlayın

Her şeyi bilemeyeceğinizi bilmesini sağlayın

Çocuklar genelde ebeveynlerini her konuda uzman olarak görürler. Her sorduğu soruyu doğru cevaplayamayacağınızı ama doğrusunu öğrenmek için birlikte araştırma yapabileceğinizi aktarın.


Keşif listesi hazırlayın

Keşif listesi hazırlayın

Gitmek istediği, görmek istediği, duymak istediği, dokunmak istediği, yemek istediği, koklamak istediği gibi ilgisini çeken ve heyecan veren şeyler için bir keşif listesi hazırlayın. Daha sonra müsait oldukça giderek veya evinizde deneyerek keşif listesindeki maddeleri gerçekleştirin.


Başarısızlığa yer açın

Başarısızlığa yer açın

Birçok çocuk başarısızlığı kabullenirken bir takım problemler yaşayabilir. Hata yapmadan, başarısız olmadan gelişmenin ve istenilen sonuçlara ulaşmanın mümkün olmadığını en şeffaf şekilde çocuğunuza anlatmaya çalışın. Gerekirse bu konuda da diğer konularda olduğu gibi rol model olun.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kurban kesim alanından çocukları uzak tutmaya özen gösterilmeli