Çocuklarda beyin gelişimini arttıran 10 önemli ipucu

Beyin gelişimi, çocuğun ilişkileri, deneyimleri ve çevresi gibi birçok faktörden etkilenir. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun fiziksel ve beyin gelişimini artırmak ve hayatına güçlü bir başlangıç yapmasını sağlamak için birkaç basit ama önemli şeye dikkat etmelisiniz. İşte çocuklarınızla sağlıklı bir ilişki kurarken zihinsel gelişimlerine de katkı sağlayabileceğiniz basit öneriler.   

31 Ocak 2018, Çarşamba 14:49
A A

Doğumda bir bebeğin beyninde yaklaşık 100 milyar nöron bulunur. İlk birkaç yıl boyunca, bir çocuğun beyninde her saniye 1 milyondan fazla sinir bağlantısı üreten inanılmaz bir gelişme dönemi geçirilir.  

Bu da çocukluk çağından beri kelime dağarcığı (dil becerisi), akıl yürütme ve planlama gibi becerileri sağlar. Bu tür küçük etkileşimler, bir çocuğun beyin gelişimine, duygusal ve konuşma gelişimine inanılmaz düzeyde katkıda bulunur.

Bebeğinizi Emzirin Anne sütü yeni doğan bebekler için çok önemlidir. Bebeğin hem bağışıklık sistemi, hem de beyin gelişimi için şarttır. Anne sütünün içinde bulunan yağ ve kolesterol sağlıklı beyin gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun sağlığı için anne sütü gereklidir.  

Televizyon İzleme Zamanını Sınırlandırın 2 yaşından küçük çocuklara televizyon izletilmesi önerilmez. Daha büyük çocuklar için ise, en fazla birkaç saatle sınırlandırılmalı. Çocukların çok fazla televizyon seyretmesi, yaratıcı oyunlar için daha az zaman ayırması demektir. Bu durum da obezite, şiddet, uyku sorunları ve davranış bozukluklarına yol açıyor.  

Müziği Erken Tanıtın Müzik, bilişsel sağlığı geliştirir. Üstelik, öğrenmeyi sürdürmek için motivasyonu artıran dopamin salınımına yol açar. Müzik, eğitimi eğlenceli hale getirebilir ve çocukların anlatılanları daha iyi anlamalarını sağlayabilir. Genç yaşta müzik dersleri almak bir çocuğun beyin gelişiminde önemli bir fark yaratabilir.  

Hamilelik sırasında kesinlikle sigara içmeyin Sigara dumanı içindeki zararlı kimyasallar, doğmamış bebeğinizin beyni için çok yıkıcı olur. Gebelik esnasında sigara içtiğinizde, bu zehirli duman, bebeğinizin oksijen ve besin kaynağı olan kan dolaşımınıza bulaşır. Bilimsel çalışmalar sonucu, hamilelik sırasında sigara içilmesinin, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.  

Çocuğunuza Kitap Okuyun Küçük çocuklara kitap okuma, beyni farklı yönde çalışmaya yönlendirir. Hitabet ve okuma yazma becerileri konusunda yardımcı olacaktır. Çocuğun anlama kabiliyetini artırmak ve beynin dil gelişimini destekleyen bağlantılar oluşturmak için, bebekliğinden itibaren çocuklarınıza okumanız önerilir.  

Çocuğunuza Sağlıklı Yiyecekler Yedirin ?Çocuğunuzun büyüyen vücuduna ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamak için, ıspanak, çilek, elma, yulaf ezmesi, brokoli, bitter çikolata, portakal, lahana, karpuz, süt, baklagiller ve her çeşit kuruyemiş tohumları yedirin. Ayrıca, ince kas becerilerini geliştirmeye yardımcı olması için bebeğinizin elleriyle yemesine izin verin (yemeden önce ellerini yıkayın). Aynı zamanda bu, çocuğunuzun dokuları keşfetmesini, yiyeceklerin ne olduğunu anlamasını, el-göz koordinasyonunu geliştirmesini ve yemek yerken eğlenmesini sağlar.  

Kafeinden Uzak Durun Kafein, enerji içeceği, alkolsüz içecekler, çocuklar ve genç yetişkinler için satılan sakızlarda bulunabilir. Aşırı kafein çocuğunuzun beyin gelişimine engel olur. Yapılan bilimsel deneleryde kafein verilen laboratuvar farelerinin beyin gelişimlerinin yavaş olduğu ve derin uyku uyuyamadıkları tespit edilmiş.  

Yaratıcı Oyuncaklar Alın Piyasada sayısız çeşit oyuncak var. Fakat çocuklarda iyi bir beyin gelişimi sağlamak için, seçici olmak ve yaratıcı oyuncaklar satın almak önemlidir. Doğru oyuncaklarla oynamak çocuğa üstesinden gelme, dil ve iletişim, duygusal davranış, bilişsel esneklik ve sosyal beceriler gibi kazanımlar sağlar.  

Egzersiz Önemli Bir Etken Egzersiz ayrıca beyindeki kan ve oksijen dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu, çocuğunuzun genel fiziksel, bilişsel ve psikolojik sağlığını geliştiren sinir fonksiyonlarının iyileştirilmesini sağlar. Yaşamın sonraki aşamalarında bilişsel bozukluk ve bunama riskini de azaltırken hafızayı artırır ve öğrenme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.  

Küçük Çocuğunuzla Zaman Geçirin Konuşma gelişimi doğumdan itibaren başlar, bu nedenle emzirme, bir şey hakkında konuşmak (bebeğinizin anlamadığını görseniz de) veya bebeğinize şarkı söyleyin. Dışarıya çıktığınızda, etraftakileri işaret edin ve adlandırın. Çocuğunuzun ilk yıllarının tadını çıkarın, onlarla konuşun, onlarla birlikte yürüyün, birlikte parka çıkın, birlikte yemek yiyip birlikte okuyun.  

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Oscar'ın kadınları. 2018 ilklerin senesi olacak mı?