Çocuklarda boyun kısa olmasının 5 nedeni

Çocuk Endokrinoloji ve Çocuk Diyabeti Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Bereket, çocuklarda boy kısalığının 5 nedenini Posta Gazetesi'nden Özgür Gökmen Çelenk'e anlattı. İşte çocuklarda akranlarına göre boy kısalığı nedenleri ve çözüm önerileri...

15 Ekim 2021, Cuma 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1) Ergenlikte yapısal gecikme

1) Ergenlikte yapısal gecikme

Çocuklarda boyun kısa kalmasının baş nedenlerinde birini Prof. Dr. Abdullah Bereket, boy uzamasında ve ergenlikte yapısal gecikme olarak tanımlıyor. Buna göre, yaşıtlarından geride olan çocukların kemik yaşları da geride olur. Ancak buna bağlı boy kısalıklarında bir tedavi gerekmez. Çocuğun boyunun ve kilosunun takip edilmesi gerekir. Çocuk ergenliğe geç girebilir ancak yaşıtlarını daha sonrasında yakalar. Fakat ergenlik çok gecikirse düşük dozda ve kısa süreli olmak kaydı ile hormon tedavisi gerekebilir.

1) Genetik boy kısalığı

1) Genetik boy kısalığı

Genetik boy kısalığında çocuğun annesi veya babası kısaysa, ya da her ikisinin de boyu kısaysa, çocuğun da boyu kısa olabilir. Bu çocuklarda kemik yaşı olağan seyrindedir. Özellikle anne kısaysa, çocuğun doğum kilosu da düşük olabilir. Bu da boy kısalığını daha da artırabilir. Prof. Dr. Abdullah Bereket'in açıklamalarına göre ailesel boy kısalığında ne yazık ki kesin ve yüz güldürücü bir tedavi bulunmuyor.

3) Doğum ağırlığının düşük olması

3) Doğum ağırlığının düşük olması

Annenin hamilelik döneminde plasenta yetmezliği nedeniyle bebekler iyi beslenemez ve gelişemez. Bu durumun bir kısmında sendromik veya genetik nedenler söz konusu olur. Altta yatan nedenlerle bağlı olarak çocuğun iyi değerlendirilmesi gerekir. Çocuğun doğum ağırlığı düşükse, çocuğun boyu kısa kalmışsa, 4 yaşından itibaren büyüme hormonu tedavisi düşünülebilir.

Bu haber ilginizi çekebilir: Çocuklarda büyüme gelişme geriliği nasıl anlaşılır?

4) Kemik yapısında doğumsal kusurlar (İskelet displazisi)

4) Kemik yapısında doğumsal kusurlar (İskelet displazisi)

Çocuklarda boyun kısa olmasının bir diğer nedeni ise doğumsal kusurlar kaynaklı orantısız boy kısalığıdır. İskelet displazisi adı veilen bu durumda, bir kısım bebekte cam kemik hastalığı görülebilir. Bu hastalıkta ilaç tedavisi ile bir miktar düzelme sağlanabilir. Bir diğer yandan doğumsal kusurların önemli kısmında boy konusunda ilaç tedavisinin yeri bulunmadiğini belirtlen Prof. Dr. Bereket, bu çocuklarda orantısızlığı azaltmak ve gerekirse boyu uzatabilmek için kemik uzatma operasyonları düşünülür. Bunu da deneyimli ortopedistler üstlenir. Ancak bu tür operasyonlar hem zor hem de zahmetlidir.

5) Turner sendromu

5) Turner sendromu

Turner sendromu da boy kısalığının bir diğer nedenidir. Özellikle kız çocuklarında görülebilir. Turner sendromu, çocuğun boyunun kısa olması ve ergenliğin gecikmesi ile kendini gösterir. Turner sendromunun tedavisi için büyüme hormonu tedavisi verilir, aynı zamanda çocuk 12 yaşına geldiğinde ergenlik hormonu tedavisi almaya başlar.

Turner sendromu belirtileri:

  • Kısa boyun
  • Doğumda el ve ayaklarda şişlik
  • At nalı böbrek sorunu
  • Orta kulak iltihabının sık geçirme
  • Ciltte fazlaca ben oluşumu
  • Kısa boy
  • Ergenlikte gecikme

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzun boyu normal mi?