Önceki Fotolar

Çocuklarda dikkat eksikliği nedir ve nasıl tedavi edilir?

Dikkat eksikliği bireyin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Çocukluk döneminde fark edilen dikkat eksikliğinin ortadan kalkması için gerekli destek verildiğinde çocuğun yaşam kalitesini artırmak mümkün hale gelir. Çocuğa sorumluluklar vererek dikkat dağınıklığının önüne geçmenin mümkün olabildiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay çocuklarda dikkat eksikliğiyle ilgili önemli bilgiler veriyor.

13 Şubat 2019, Çarşamba 08:09 Son Güncelleme:
A A
ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

• Tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ile geçireceği zamana sınırlama, • Yaptığı herhangi bir işi bitirmesi ve sonunu getirmesi için onu yüreklendirmek, • Dikkatini canlı tutacak aktiviteler yaptırmak, • Sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olmak, • Düzenli uyku alışkanlığı edindirmek, • Spor veya fiziksel aktivitelere yönlendirmek. 

DİKKAT EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

DİKKAT EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Dikkat eksikliğinde tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Tedavi yöntemi belirlenirken; yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi önem arz etmektedir. Bununla beraber hiperaktivite ile beraber bulunan dikkat eksikliği için daha farklı yöntemler uygulanabilir. Tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Kısa, orta ve uzun dönem olmak üzere, üç kategoride ilaç tedavisi toplanabilir. Daha net bir teşhis için, hastanın doktorla birkaç kez görüşmesi gerekebilir. Çocuklar için ilaçla tedavi daha farklı uygulanabilir. Bazı ilaçlar üç yaşından büyük, bazı ilaçlarsa altı yaşından büyük çocuklar için daha uygundur. İlaçların kullanımıyla beraber çocuklardaki hiperaktivite sorununun da ortadan kalktığı söylenebilir. İlaçların ciddi bir yan etkisi olduğu görülmemiştir. Nadir de olsa bazı durumlarda kilo kaybı, baş ağrısı ve gerginlik gibi durumlar yaşanabilir. 

HER DİKKAT EKSİKLİĞİ HASTALIK DEĞİLDİR

HER DİKKAT EKSİKLİĞİ HASTALIK DEĞİLDİR

Bununla beraber dikkat eksikliği başka nedenlere de bağlı olabilir. Bu nedenler özenle araştırılmalı ve gerekenler yapılmalıdır. Ebeveynler, çocukta farklı sebeplerden kaynaklanan sorunların dikkat eksikliği olduğunu düşünebilir. Bu sebeplerle yanlış teşhis ve çocukta gereksiz yere ilaç kullanılması söz konusu olabilir. Çocuğun psikolojisi, davranışları ve nedenleri iyice araştırılmalı ve sorunun asıl sebebi tespit etmek gereklidir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Reflüde endoskopiyi atlamayın çünkü...