Çocuklarda göz çapaklanması neden olur?

Çocuklarda sık karşılaşılan durumlardan biri de göz çapaklanması. Çocukların gözlerinde özellikle de sabahları beliren çapaklar hastalığın habercisi olabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay çocuklarda göz çapaklanmasının nedenlerini anlattı.

03 Haziran 2020, Çarşamba 12:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücut direncinin düşmesi ve gribal semptomların yoğun olarak görüldüğü bu aylarda vücuttaki enfeksiyöz durum sebebiyle çocuklarda gözlerde kanlanma, özellikle sabahları kapakların yapışması ile kendini gösterebilir. Soğuk havalar nedeniyle kapalı mekanların daha çok tercih edildiği durumlarda damlacık yoluyla ve temasla bulaşan konjonktivit hastalığı gözlerde çapaklanma ile genelde bulaşıcı bir hastalıktır. Konjonktivit özellikle okul ortamlarında kolaylıkla bulaşabilir. En belirgin semptomları sabahları yoğun çapaklanma ve gözlerde, kirpiklerde yapışma meydana gelmesi.

Gözde değişen derecelerde kızarıklık olur. Batma ve yanma olmakla birlikte bazı durumlarda görmede zorlanma görülebilir. Bu şekilde rahatsızlıkları olan çocuklar bulaştırma olmaması için genelde rapor ile birkaç gün ev istirahati ile dinlendirilebilir.

Mutlaka göz doktor muayenesi olarak gerekli tedaviler yapılmalı. Muayene olmadan eczaneden ilaç alıp kullanmak tehlikeli durumlara yol açabilir.

Korunmak için neler yapılmalı?

  • Hastalıktan korunmak ve tekrar bulaşları engellemek için eller sık sık yıkanmalı ve gözlere temastan kaçınılmalı.
  • Özellikle kapalı ve ortak kullanım alanlarında el göz temasına dikkat edilmeli. 
  • Enfekte olan gözlerinde sulanma çapaklanma olan kişilere dikkat edilmeli. Aynı ev ortamında yaşayan kişilerde farklı havlu kullanmaya dikkat edilmeli.

Kendilerini korumada genelde yetersiz kalabilen çocuklarımızı konjonktivit hastalığından korumak için el yıkamanın öneminden oldukça sık bahsetmeliyiz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de her 100 kişiden 4'ü PKU hastası