Çocuklarda göz muayenesi mutlaka yaptırılmalı

Çocuklar genellikle gözlerinde bir sorun olduğunu fark edemezler. Hele ki tek bir gözde görme problemi varsa bunu anlamaları neredeyse imkansız hale gelebilir. Bu nedenle doğumdan itibaren çocukların göz muayeneleri düzenli yaptırılmalı ve her yıl tekrarlanmalı. Göz muayenesinin aksatılması geri dönüşü zor sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay çocuklarda göz sağlığını korumak için göz muayenesinin şart olduğunu söylüyor.

17 Haziran 2020, Çarşamba 13:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklar göremediklerini bilemezler, gözlerinin iyi görüp görmediklerinin farkında olamazlar. Burada görev ebeveynlere düşüyor. Hiçbir problemi veya hastalığı olmasa da her çocuğun belirli dönemlerde göz doktoru kontrollerden geçmesi gerekiyor.

İşitme testi, kalça çıkığı gibi kontrollerin her çocukta zorunlu olduğu ülkemizde göz kontrollerinin de zorunlu olarak yapılması gereken koruyucu sağlık hizmetleri içine konulması gerekiyor. Çünkü çocukların gözleri ilk doğduklarında gelişmelerini tamamlamamış oluyor. Yeni doğan çocukların gözleri yumuşak bir hamura benzer ve bu süreç 9 -10 yaşa kadar devam eder. Bu dönemde göze sağlıklı bir durum kazandırılırsa daha iyi gören ve daha sağlıklı çocuklar yetiştirebiliriz.

Okul çağına gelmiş ancak göremediği için öğrenemeyen bir çocuk hiperaktifite bozukluğu, ya da ilgisiz-tembel çocuk olarak nitelendirilirken bazen bu durumlarda sene kaybı bile yaşanabiliyor. Bazen çocuk ortaokul yaşlarına geldiğinde göremediğinin farkına kendisi varıyor ancak artık o yaşlar geç kalınmış yaşlar oluyor.

Bu sebeple doğumdan sonra ki ilk 6 ayda bebeğin bir göz doktoru tarafından ilk muayenesi yapılmalı. Sonraki yıllarda da yılda bir kez kontrol muayeneleri yapılmalı. Çocuklarımız için göz muayenesinin zorunlu olduğunu unutmamak gerekiyor.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 10 maddede sınav günü doğru beslenme