Çocuklarda horlama gelişim geriliğine yol açabiliyor!

Alt ıslatan ve haftada en az 3 gün horlayan çocuklara dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü çocuklarda horlama o kadar da basit bir konu değil. Basit bir horlamadan, tıkayıcı solunum tipine kadar değişiklik gösteren uyku apnesi çocuklar için farklı sorunlara neden olabiliyor. Üstelik uyku apnesi prematüre bebeklerde daha sık görülüyor ve gelişim geriliğine yol açabiliyor! Bu nedenle çocukta nasıl bir sorun olduğunun hızlıca tespit edilmesi ve tedavinin de ertelenmeden, altta yatan nedene göre yapılması gerekiyor.

01 Kasım 2021, Pazartesi 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uyku apnesi ya da uyku bozuklukları geniş çerçevede izlenebilecek bir hastalık grubu.

Fazla kilo, geniz eti, bademcik büyüklüğü, alerjik rinit, yüz ve kafa kemiklerindeki bozukluklar ve kas dokusundaki bozulmalar uyku apnesine yol açabiliyor.

Yapılan çalışmalara göre uyku apnesi çocuklarda yüzde 1-6 oranında görülebiliyor ki bu hiç de azımsanabilecek bir rakam değil.

Uyku apnesinin basit bir horlama ile belirti verebiliyor.

Horlamanın genel olarak çocuklarda yüzde 3 ila yüzde 12 oranında görülebileceğin belirten KBB Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ziya Bozkurt, prematüre bebeklerde uyku apnesine daha çok rastlandığının altını çizdi.

Prematüre bebeklerde uyku apnesinin daha fazla rastlanmasının en önemli nedenlerinin başında gelişmeyen solunum sistemi geliyor.

Solunum sistemindeki kontrol zayıflığı ve daha küçük olması uyku apnesi riskini artırıyor. Ancak bebekler büyüdükçe ve büyüme gelişme anlamında kendi yaş gruplarını yakaladıkları dönemlerde risk azalıyor.

ALIŞKANLIK HALİNE GELMİŞ HORLAMAYA DİKKAT

ALIŞKANLIK HALİNE GELMİŞ HORLAMAYA DİKKAT

3-6 yaş arasındaki çocuklarda geniz eti ve bademcik büyümesinden kaynaklı uyku apnesinin daha sık görüldüğünü belirten Op. Dr. Ziya Bozkurt, alışkanlık haline gelmiş horlamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bir çocuk haftada 3 günden fazla horluyorsa ve aile bunu fark ediyorsa mutlaka uyku apnesi açısından değerlendirmek gerekiyor.

Çocuk uykuda nefes alırken zorlanıyorsa, bu da önemli bir belirti. Çünkü apne, uykuda kısa süreli solunum durmaları şeklinde kendini gösteriyor.

Böyle bir durumda çocuğun mutlaka uyku apnesi açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu anlamda Op. Dr. Bozkurt, şu konunun altını çiziyor:

Bir çocuk daha çok oturarak veya başını ve boynunu geriye atarak uyumayı tercih ediyorsa ya da gün içinde bir uyku hali varsa uyku apnesi akla gelmelidir.

YETİŞKİNLERDE DURUM FARKLI

YETİŞKİNLERDE DURUM FARKLI

Yetişkinler ile çocukların uyku apnesi durumlarının birbirinden farklı olduğunu dile getiren Op. Dr. Bozkurt, “Yetişkinlerde uyku apnesine bağlı olarak depresyon ve kalp problemleri, ritim bozuklukları, koroner arter hastalıkları ve hipertansiyon görüyoruz” dedi.

Ancak uyku apnesi olan bebekler ve çocuklar da başka bir risk altında!


Çocuklarda uyku apnesi gelişim geriliğine yol açabiliyor!

Çocuklarda uyku apnesi gelişim geriliğine yol açabiliyor!

Yapılan son çalışmalarda uyku apnesinin kan basıncı, kalp ve diğer solunum hastalıkları üzerine birtakım etkileri ortaya çıkmış durumda.

Op. Dr. Ziya Bozkurt, uyku apnesinin çocuklarda gelişim geriliğine neden olabileceğini de belirtiyor.

Buna göre uyku apnesi nedeniyle çocuklarda oluşabilecek sorunlar.

 • Gelişim gerilikleri
 • Dikkat dağınıklıkları
 • Buna bağlı olarak okul başarısında düşmeler
 • Davranış bozuklukları
 • Hiperaktivite
 • Alt ıslatma

Alt ıslatma aynı zamanda bir belirti!

Alt ıslatma aynı zamanda bir belirti!

Çocuklarda uyku apnesi durumlarında özellikle alt ıslatmaya dikkat etmek gerekiyor. Geniz eti ameliyatları sonrasında bazı durumlarda alt ıslatmanın düzeldiğini görebildiklerini belirten Op. Dr. Bozkurt, bu yüzden bu tip durumları olan hastalarda da kulak burun boğaz muayenesi yapılmasında fayda olduğunu belirtiyor.

Bebeklerde ve çocuklarda uyku apnesi tedavisi altta yatan nedene göre yapılıyor

Bebeklerde ve çocuklarda uyku apnesi tedavisi altta yatan nedene göre yapılıyor

Uyku apnesinin tedavisinin, sebeplerine bağlı yapıldığını vurgulayan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ziya Bozkurt, tedavi ile ilgili detayları şu şekilde maddeliyor:

 • Tıkayıcı bir sebep varsa geniz eti ve bademcik ameliyatıyla beraber uyku apnesi de düzeliyor.
 • Hastalıkta kilo problemse ve bu uyku apnesine sebep oluyorsa bu durumda çocuğun kilo vermesini öneririz.
 • Ara dönemde uyku apnesinin yarattığı sıkıntıları aşmak için pozitif basınç veren bir alet kullanmasını tavsiye ediyoruz.
 • Belli bir vücut kitle endeksinin altına düştüğü zaman uyku apnesi de buna bağlıysa düzelebiliyor.
 • Tamamen nörolojik ve kas hastalıklarıyla alakalı olduğunda ise buna bağlı tedavilerin düzenlenmesi gerekebilir.
 • Uyku apnesine temel sebep ortadan kaldırılabilirse uyku apnesi düzeliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Squid Game'in çocuklara ve gençlere verdiği 9 olumsuz mesaj!