Çocuklarda katarakt olur mu?

Katarakt göz içerisindeki lensin doğuştan bazı metabolik hastalıklar sonucu ya da yaşlanma sonucu şeffaflığını kaybetmesine deniyor. Katarakt bazen doğuştan da meydana gelebiliyor ve ebeveynlerin bunu anlaması zor olabiliyor. Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay çocuklarda katarakt hastalığı, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

28 Haziran 2020, Pazar 10:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğunlukla ileri yaşlarda yani 60’lı yaşlarda görülen katarakt bebeklik çağlarında da görülebilir. Bebeklik çağında görülen katarakt doğuştan olabildiği gibi hayatın ilk yıllarında da ortaya çıkabilir.

Doğumda ortaya çıkan katarakt konjenital katarakt olarak adlandırılır ve annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon, gebelikte kullandığı ilaçlar başlıca nedenlerdir. Ancak bazen de hiçbir neden olmadığı halde bazı çocuklarda yine de “doğuştan katarakt”a rastlanabilir.


Katarakt belirtileri

Katarakt belirtileri

Bebek ve çocuklarda olan katarakt yoğun olduğunda dışarıdan bakıldığında dikkatli ebeveynler tarafından farkedilebilir. Ancak çok yoğun olmadığında farkedilmesi zor.

Katarakt belirtileri şöyle:

  • Bir göz bebeğinin diğerinden farklı olması; Katarakt olan gözün beyaz ve donuk renkte olduğu görünebilir.
  • Göz kayması (şaşılık) Özellikler bebeklik çağlarında ortaya çıkan göz kaymalarında esas nedenin “Konjenital Katarakt” olabileceği unutulmamalı.

Bebek ve çocuklarda katarakt varlığının en büyük zararı göz tembelliği yapabilmesidir. Bu nedenle erken tanı ve erken tedavi ile göz tembelliği önlenebilir.

Katarakt tedavisi

Katarakt tedavisi

Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahi. Ameliyatın ne zaman olması gerektiği ancak kataraktın yoğunluğuna, tek veya çift taraflı olmasına göre detaylı bir göz muayenesinden sonra göz uzmanı tarafından karar verilir.

Bütün kataraktlar aynı şekilde olmaz. Genelde bütün lensin bulanıklaşması şeklinde olur. Diğerlerinde ise sadece bir bölümde oluşup sonra lensin diğer bölümlerine yayılmaya başlar. Kataraktın gelişmesi yıllar alırken, bazı durumlarda ise bir kaç ay sürebilir. Katarakt iki gözde de aynı anda ama farklı oranda gelişebilir.

Doğuştan Kataraktlı çocukların yaklaşık yüzde 25 – 50’ sinde Katarakt ile birlikte göz tansiyonlarının olabileceği de unutulmamalı!

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda geçmeyen öksürüğün sebepleri