Çocuklarda romatizmal hastalıklara dikkat!

Çocuklarda romatizmal hastalıklara dikkat!

Çocuklarda romatizmanın her yaşta görülebileceğini belirten Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, bu tür hastalıkların etkin tedavi edilmemesi durumunda sakatlıklara yol açabileceğini söyledi

26 Şubat 2016, Cuma 09:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hareket yeteneğiyle diğer tüm vücut sistemini de etkileyen romatizmal hastalıkların dikkatli ve sürekli tedavi edilmesinin önemine değinen Çocuk Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kasapçopur, aksi takdirde su sorunların kalıcı ve sakatlık bırakıcı eklem değişikliklerine neden olabileceğine dikkat çekti.

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Kasapçopur, çocukluk çağında bilinenlerin yanı sıra tam olarak bilinmeyen hastalıkların da ortaya çıkabildiğini ve bunların tümünün "nadir" ya da "yetim" olarak tanımlandığını aktardı. Kasapçopur, nadir hastalıkların çoğunluğunun da çocuk romatoloji bilim dalının ilgi alanını oluşturduğunu belirtti.

"SJIA, ÇOCUKLARIN YÜZ BİNDE 15'İNDE GÖRÜLÜR"

Çocukluk çağının (0-16 yaş) en çok karşılaşılan romatolojik hastalığı olan "Jüvenil İdiopatik Artrit"in alt grubu olan "Sistemik Jüvenil İdiopatik Artrit" (SJIA), "Ailevi Akdeniz Ateşi" (FMF) ve "Kriyopirin İlişkili Periyodik Sendrom" (CAPS) hastalıklarına ilişkin bilgi veren Kasapçopur, şunları kaydetti:

"SJIA, çocukların ortalama yüz binde 15'inde görülür. Kontrol altına alınamayan ateş ve ciddi eklem tutulumlarıyla ortaya çıkar. Bu hastalık tipinde vücuttaki tüm organlarda etkilenme ve fonksiyon bozukluğu görülebilir. Hastalığa karaciğer-dalak büyümesi ve kalp zarında sıvı toplanması da eşlik edebilir. Hasta çocukta bu duruma yol açan, kontrolsüz ortaya çıkan iltihap durumudur. Bu iltihaba enfeksiyon dışı nedenler yol açar. Hastalık zamanında kontrol altına alınamazsa oluşabilecek makrofaj aktivitasyon sendromu nedeniyle ölüme yol açabilir. SJIA, çocukta zamanında tanılandırılır ve iyi bir çocuk romatoloji merkezinde hasta kontrol altına alınırsa tedavisi mümkün olan bir hastalıktır."


 

FMF VE CAPS DA "YETİM HASTALIKLAR" ARASINDA

Çocuklarda görülen bir diğer önemli romatolojik hastalığın ise yineleyen ateş ve karın ağrısı atakları ile ortaya çıkan FMF olduğunu belirten Kasapçopur, tedavisi ilaçla mümkün olan bu hastalığın Türkiye'de görülme sıklığının yaklaşık binde bir olduğunu ifade etti.

Kasapçopur, yineleyen ateşe eşlik eden döküntülerin yer aldığı önemli bir başka bir hastalığın da "kriyopirin ilişkili periyodik sendrom" anlamına gelen CAPS hastalığı olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bu hastalık nüfusun milyonda bir ya da ikisinde görülür. Anne ve babadan kalıtımsal yolla geçen hastalık ileri evrede duyma kaybı, kronik menenjit ve hasar bırakan eklem iltihabı gibi sorunlara yol açabilir, çok nadir görüldüğünden ve belirtileri başka hastalıklara benzediğinden tanısı geç konulabilir. Ancak zamanında tanı konulduğunda yine tedavisi mümkündür."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağırsaklarımızdaki solucan veya kurtlardan nasıl kurtuluruz?