Çocuklarda vurma davranışını değiştirmek için öneriler

Birçok ebeveyn çocuğun yanında cümlelerine ve hareketlerine oldukça dikkat eder. Buna rağmen iç güdüsel olarak bazı çocuklar saldırgan bir davranış sergileyebilir. Çocuğunuz size veya bir başkasına vuruyor ve siz de ne yapmanız gerektiği konusunda karamsarlık yaşıyorsanız haberimize bir göz atın.

22 Temmuz 2020, Çarşamba 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuğunuz size vuruyorsa ve ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız haberimize bir göz atın.


Evinizde şiddete yer olmadığını idrak etmesini sağlayın

Evinizde şiddete yer olmadığını idrak etmesini sağlayın

Zaten vurmak gibi bir alışkanlığı olan çocuğa "biz kimseye vurmuyoruz!" demenin hiçbir mantıklı yanı yok. Aslına bakarsınız bu yöntem sizi daha etkisiz ve otoritesiz bir duruma sokar. Çünkü "biz kimseye vurmuyoruz!" doğru olsaydı eğer, çocuğunuz size vuruyor olmazdı. Fiziksel bakımdan saldırgan çocuklarla ilgilenirken, zayıflık göstererek çocuğa vurmaması için yalvarmak yerine, öfkeli hissetmenin normal, ancak vurmanın yasak olduğunu kesin bir dille anlatmak gerekiyor. Çocuğunuz sakinleştikten sonra onunla taşkınlığı hakkında kararlı ve net bir şekilde konuşun: "Biliyorum sinirleniyorsun, çok fazla öfken var. Bu kocaman duygularla kimseyi incitmeden başa çıkabilmen için sana yardım edeceğim. Seni çok kızdıran şeylerle ben ilgileneceğim; ancak anneye vurmak yasak."


Çocuğunuzun yorgun olmadığından ve karnının tok olduğundan emin olun

Çocuğunuzun yorgun olmadığından ve karnının tok olduğundan emin olun

Çocuğunuz yorgun mu? Aç mı? Çocuğunuzun ani tepkileri ve saldırıları, midesinin boş olduğu zamanlara denk geliyor olabilir. Bu problemli davranışların takibinde olun. Çoğunlukla akşam yemeklerinden önce mi oluyor? Üstesinden gelmesi için küçük bir atıştırmalık verin. Yatma saatinden hemen önce mi? Yorgun düşmemesi için biraz daha erken yatmasını sağlayın.


Çocuğunuzu önemsediğinizi ve ilgilendiğinizi hissettirin

Çocuğunuzu önemsediğinizi ve ilgilendiğinizi hissettirin

Çocuğunuza, dikkatinizi ve ilginizi, hızlı bir kucaklama ya da küçük bir gülümseme gibi basit ve kolay hareketlerle, gün boyunca küçük dozlar halinde vermeyi unutmayın. Çocuğunuzla tüm etkileşiminiz görevlerin tamamlanması hakkında olduğu zaman - "ellerini yıkadın mı?", "ödevlerini yaptın mı?" gibi - çocuklarınızı onları ne kadar çok sevdiğinizi anlayabilecekleri küçük, sevimli alışverişlerden yoksun bırakmış olursunuz. Kendilerini size yakın ve bağlı hisseden çocuklar genelde sizi memnun etmek için ellerinden geleni yaparlar.


Çocuğunuzun hareketleri taşkınlık haline geldiği an, kelimelerinizi sınırlayın

Çocuğunuzun hareketleri taşkınlık haline geldiği an, kelimelerinizi sınırlayın

Çocuğunuz sinirlenmeye başladığı an, kullanabileceğiniz sihirli sözcükler yok maalesef. Kontrolünü kaybettiğinde, duygu fırtınası dinmeden sakinleşebilmesi neredeyse imkânsız. Bu durumda yapabileceğiniz en makul şey, çocuğunuzu kontrol altına almaya çalışmak ve ikinizin de güvenliğini sağlamak.


Çocuğunuzun saldırganlığını besleyen duygularına hitap edin

Çocuğunuzun saldırganlığını besleyen duygularına hitap edin

Öfkeli bir çocuk, genellikle canı yanan bir çocuktur. Yaralı insan, yaralar. Çocuğunuzun taşkınlıklarını neyin tetiklediğini keşfedebileceğiniz sessiz bir ortam yaratın, vakit ayırın. Onu en son patlamasının sebebi olduğunu iddia ettiği şey hakkında gerçekleri söylemeye davet edin. Müdahale etmeden ve tavsiye vermeden dinleyin. Dikkatlice dinlemek, çocuğunuzu neyin rahatsız ettiğini bulmanıza yardımcı olacak; belki de okulda yaşadığı tatsızlıklar yüzünden bozulan sinirlerini rahatlatmak için ihtiyacı olan ebeveynliği yapabileceksiniz.


Çocuğunuza farkındalığı öğretin

Çocuğunuza farkındalığı öğretin

Son zamanlarda, çocuklar ve farkındalık meditasyonları ile ilgili çok yararlı etkinlikler düzenleniyor. Bu çalışmalarda, birkaç dakikalık arkadaş canlısı egzersizlere katılan çocukların öfke ve gerginliklerinde yoğun bir azalma görülüyor. Tüm bu programlar ve daha fazlası, yerinde duramayan, huzursuz çocukların dahi kimi zaman öfke ve saldırganlık kontrollerini artırabilmek için kucaklarına oyuncak bir ayı koyarak, yavaş ve sessizce nefes almaya odaklanabildiklerini kanıtlıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzaktan eğitimle ilgili uzmanından ailelere tavsiye