Çocuklarımızı eğitirken mutlaka gözetmemiz gereken 5 evrensel değer

Çocuk yetiştirmek dünyadaki en büyük sorumluluklardan biri, belki de en büyüğü. Gelecekte dünyamızı biz ölüp gittikten sonra bile başka insanlarla paylaşacak olan çocuklarımızın hem yaşadıkları gezegene hem de bu gezegeni paylaştıkları diğer insanlara genel evrensel değerler çerçevesinde davranabilmesi, medeniyet adına en önemli kazanımlardan olacaktır. Peki nedir bu evrensel değerler?

07 Şubat 2019, Perşembe 13:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
ÖZSAYGI

ÖZSAYGI

Özsaygı kişinin kendini nedensiz yere sevip şımartmasından ziyade kendi kimliğine, benliğine ve değerlerine olan sevgi ve güveni gösterir. Kendi kendine saygı duyabilmek, olduğu gibi kabullenebilmek insanın başkalarına da duyacağı saygıyı ve anlayışı besler. Aynı zamanda çocuğun ileride yaşayacağı zorluklarda kendine güvenmesini ve mücadele gücünün yükselmesini sağlar.

BAŞKA FİKİRLERE SAYGI

BAŞKA FİKİRLERE SAYGI

Hepimiz zaman zaman objektif davranamadan kendi haklılığımıza ikna oluruz. Bizim yetişkinken düştüğümüz bu hataya çocukların düşmesi çok daha kolay olacaktır. Haklı-haksız ayrımına girmeden başka fikirlere saygı duymasını öğrenen çocuk hem daha iyi bir dinleyici, yardımcı, katılımcı olur hem de başkalarını değerlendirmelerinde daha objektif olabilmeyi küçük yaşta öğrenir.

YAŞAMA SAYGI

YAŞAMA SAYGI

İnsan yaşamı kutsaldır. İnsan yaşamına verilen değer önemlidir. Kişinin etrafıyla olan ilişkilerinde belirleyici bir değerdir. Her şeyden önemlisi kişinin insani ilişkilerinde insan yaşamına verdiği değer kritik anlamda belirleyici olacaktır ve bir çocuğun dünyaya faydalı bir birey olarak büyümesine yardım edecektir.

SINIRLARA/ÖZGÜR ALANA SAYGI

SINIRLARA/ÖZGÜR ALANA SAYGI

Dünya hepimizin canımız her istediğinde, istediği şeyi yapabileceği bir yer değil. Tam tersine medeniyet bir takım kurallardan ve mesafelerden oluşur. Çocuğunuza kişisel alanlara, kamuya ait kurallara, insanın bireysel özgürlük alanlarına saygı duymayı öğretmeniz her şeyden önce çocuğunuzun rahat bir yetişkinlik geçirmesine yardımcı olur. Ama bunun yanında özgür, bilinçli ve saygılı bir birey yetiştirmiş olursunuz...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu hafta ne yapsak? (17- 23 Şubat)