Çocukların bağışıklık sistemini korumanın 7 yolu

Hastalıklara karşı çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Çocukların yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için de bağışıklık sisteminin güçlü olması şart. Bağışıklık sisteminde en önemli besin kaynağının anne sütü olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. Emre Çenesiz bağışıklık sistemini güçlendirecek önerilerde bulundu.

03 Nisan 2019, Çarşamba 15:05
A A
ANNE SÜTÜ EN ÖNEMLİ BESİN KAYNAĞI

ANNE SÜTÜ EN ÖNEMLİ BESİN KAYNAĞI

Bağışıklık sistemi proteinler, çeşitli dokular ve organlardan oluşan bir savunma sistemdir ve bizi mikroplardan korumaya çalışır. Kanda dolaşan akyuvarlar (lökostler) mikropları saptayıp etkisiz hale getirmek için bir dizi operasyon başlatır. Akyuvarları yapan organlarımız timus, dalak ve kemik iliğidir. Vücutta lenf bez adıyla bulunan minik bezlerde de akyuvarlar bulunur. Akyuvarların iki türü vardır; bir grup mikropları etkisiz hale getirir, diğerleri ise vücuda gren mikropları hafızaya yazıp, ona karşı askerler (antikor) geliştirir ve bir sonraki saldırıda mikrobu öldürürler. Mikroplar vücuda girdiğinde vücut hemen ona karşı asker (antikor) üretmeye girişir. Bir daha aynı mikrop girmeye çalıştığında askerler hastalığı engeller. Aşılar da bu mantıkla korur.

Aşıyla, vücudu hasta etmeyecek ama bağışıklık sistemini uyaracak kadar mikrop veririz, vücutta hemen antikorlar oluşur ve gerçek hastalıkla karşılaştığında hastalığı engeller. Bağışıklık sisteminde en önemli besin kaynağı tabii ki anne sütüdür. Anne sütü içeriğindeki koruyucu faktörler bebeğe direkt olarak geçmekte ve bireyin ömür boyu onu koruyacak olan bağışıklığının temellerini atar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK ÖNERİLER

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK ÖNERİLER

1) DAHA ÇOK MEYVE VE SEBZE: Sofrada C vitamini, karoten ve antioksidanların daha fazla olduğu renkli sebzeler bulundurun. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, biberler, havuç, bal kabağı, portakal, kayısı, tropik meyveler gibi…


2) DAHA AZ ŞEKER VE TATLANDIRICI: Yapılan bilimsel çalışmalar şeker katkılı yiyeceklerin akyuvar çalışmasını olumsuz etkilediğini gösteriyor. Özellikle hastalık dönemlerinde tatlandırıcılar, şekerin her türü, dışarıdan alınan paketli tatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine bal, pekmez ya da doğal meyve şekerinden faydalanmak daha doğrudur.

3) YAĞ ASİTLERİNDEN EN FAYDALISI OMEGA 3 YAĞLARI: Özellikle soğuk sularda dolaşan yağlı balıklarda olan bu madde çok değerli bir bağışıklık desteğidir. Omega yağ asitleri, bakterileri yiyen hücrelerin aktivitesini arttırırlar. Haftada 3 gün yağlı balık yemek veya bulunamıyorsa, yine de lokal taze balık ve haftada birkaç kez balık yağı içeren bir kapsül yeterlidir. Keten tohumu yağı da, balık yağı kadar kuvvetli olmasa da, iyi bir Omega 3 kaynağıdır.4) YETERLİ UYKU: Çalışmalar, çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi uykusuzluğun mikrop öldüren hücrelerin gücünü azalttığı gösteriyor. Özellikle gün boyu yuvada değişik aktivitelerle heyecanlı saatler geçiren küçük çocukların uyumadıklarını düşünürsek, erken yatmalarının çok gerekli ve önemli olduğunu anlarız. Bu yaştaki çocukların 12-13 saat, okul öncesi çocukların 10 saat uykuya gereksinimleri var.

5) NORMAL KİLO: Şişmanlık antikor yapımını yavaşlatarak bağışıklık sistemine olumsuz etki eder. Çocuğunuzu aktif tutarak hem kilosunu hem de bağışıklık sistemini kontrol altında tutmaya çalışın.

6) KİŞİSEL TEMİZLİĞE ÖNEM VERİN: Bağışıklığı doğrudan arttırmasa da, bağışıklık sisteminin yorulmasını engelleyebilir. Sabunla el yıkamaya önem verin. Okuldan gelince, yemekten önce ve sonra, burun sildikten sonra, tuvalet kullandıktan sonra mutlaka eller sabunla yıkanmalı. Diş fırçaları beraber duruyorsa, hasta olanın fırçasını hemen atıp yensn almakta fayda var.

7) YANINDA SİGARA İÇMEYİN: Çocuklar sigaranın zararlı etkilerine daha da açıklar çünkü dakikada daha fazla soluyorlar. Bronşit, kulak enfeksiyonu, astım riskini arttırmak istemiyorsanız, çocuğunuzun pasif içici olmasına izin vermeyin.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler