Çocukların odasına sakın koymayın!

Çocukların odasına sakın koymayın!

Ortamdaki nem oranını artırmak için kullanılan buhar makinelerinin astıma yatkınlığı olan çocuklarda risk oluşturduğu belirtildi

25 Ocak 2016, Pazartesi 15:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Bostancı, buhar makinelerinin uzun süreli kullanılması durumunda çocuklarda nefes darlığı yaşanabileceğini söyledi.

Çocuk odalarındaki ortam sıcaklığının en az 24, en fazla 26 derece olması gerektiğini vurgulayan Bostancı, "Eğer çok soğuk ortam olursa büyüyemiyor. Daha sıcak ortamda da çocuk terleyerek yine kilo alamıyor. O yüzden oda ısısı fazla olmayacak. Kaloriferin üzerinde çamaşır kurutmak, havlu koymak da uygun değil çünkü deterjanlar çocuğu soluk alıp verirken sıkıştırıyor" diye konuştu.

"Çocuklarda ses teli iltihabı durumlarında kullanılabilir. Özellikle kış aylarında mevsimsel virüsler artış gösteriyor. Larenjit en sık gördüğümüz rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber alt solunum yolu enfeksiyonları oluşuyor, bu enfeksiyonlar da astımı tetikleyebilir. Astımı olabilecek bir çocuğa buhar makinesi yaparak rahatlatmaya çalışırsanız çocuğunuzu sıkıştırırsınız. Buhar makinesi soluk borusunu da tahriş ediyor.

"ÇOCUKLUK ÇAĞINDA BUHAR MAKİNESİ KULLANMAYIN"

Buhar makinesini çocukluk çağında lütfen kullanmayalım. 10 çocuktan birinin akciğerinde hırıltı var. Öksürüğe yatkın çocuklar. O yüzden üst solunum yolu sırasında sadece izole ses teli iltihabı larenjit değilse çocuğuna verirseniz çocuğunuzun nefes borusunda sıkışıklığa neden olursunuz. Normalde bir enfeksiyon geçirildiği zaman üç hafta enfeksiyon olabilir. Bu tür dönemlerde çocuğun uzamış öksürüklere neden olursunuz."

Bostancı, viral hastalık geçiren bir çocuğun öksürmesini engellemek için buhar makinesi yapılmasının da sakıncalı olduğunu belirtti. Bostancı, ailelere uyarılarda bulunarak, şunları kaydetti:

"Çocuğun solunum sayısına dikkat etsinler. İki yaşındaki bir çocuğun solunum sayısı 40’tan fazlaysa, sesli hırıltılı bir şekilde nefes alıyorsa hemen doktora götürün. Burnunu açın, burnunu açtıktan sonra çocuk rahatlıyorsa başka bir şey yapmanıza gerek yok. En iyi öksürük ilacı da ılık ballı sudur. Hiçbir öksürük ilacının çocukluk çağında yeri yok."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sık migren atağına en az 6 aylık önleyici tedavi