Çocukların sanat ve el işiyle ilgilenmesinin 5 faydası

Çocukların eğlenmesi için el işi, yaratıcılıklarını geliştirmesinde de sanat işleriyle uğraşmak oldukça faydalı. Peki, sanatın ve el işlerinin çocuk gelişimine katkıları nelerdir?

04 Temmuz 2020, Cumartesi 16:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocukların severek yaptığı el işi ve sanat işleri, gelişimlerine ne gibi fayda sağlıyor? Detaylar haberimizde.


Çifte koordinasyon

Çifte koordinasyon

Boyama, çizme, kesme gibi beceriler çocuğunuzun iki elini de kullanmasını gerektiren becerilerdir. Bu becerinin zamanında gelişmesi demek, çocuğun büyüme sürecinde başka diğer işlere de çabuk şekilde adapte olması demek olacak. Örneğin; yazı yazma, bağcıklarını bağlamak, vs…


İnce motor becerilerin koordinasyonu

İnce motor becerilerin koordinasyonu

Şekiller çizebilmek, kalıp kesebilmek, el yazısı yazabilmek gibi becerileri layıkıyla yapabilmek için çocuğunuzun ince motor koordinasyonuna sahip olması gerekir. Bu beceriyle de çocuğunuz, kıyafet giymek, kendi kendine yemek yiyebilmek gibi başka becerileri yapabilecek demektir.

Öz denetim

Bir şeyi ıslattıysanız ve kurutmanız gerekiyorsa, ne lazım, beklemek. Bu tecrübe çocuğunuzda beklemek, kendini kontrol etmek ve sabır gibi kavramların güçlenmesini sağlayacak. Ayrıca, işler her zaman umduğumuz gibi gitmeyebilir. El işleri çocuğunuz için esnekliği de sağlayacaktır. Hem yaratıcılıkta hiçbir zaman doğru ya da yanlış fikir diye bir şey yoktur.


Öz güven geliştirme

Öz güven geliştirme

Her ne kadar çocuklarımızın önüne bazı meydan okumalar koymak istesek de, seçtiğimiz el sanatlarının çocuğumuzun seviyesine uygun olması da önemlidir. Ellerindeki bir işi başarıyla tamamlamaları onların başarma duygusunu ve gururlarını da harekete geçirecektir. Onlar bu işi ne kadar çok yaparsa, siz de onlara o kadar çok meydan okuma öngörebilir ve seviyeyi artırabilirsiniz.


Bağ kurmak, eğlenmek

Bağ kurmak, eğlenmek

En önemlisi, çocuğunuz sizinle birlikte vakit geçirmeye ve yaratıcı işler peşinde koşmaya bayılacak.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocukları 3 yaşından önce ekranla tanıştırmayın