Çocuklarda koronavirüs vakalarında 3 ayda yüzde 500'lük artış var! Aşı ile önlem almayı ertelemeyin!

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Delta varyantının etkisi ile son 3 ayda çocuklarda görülen koronavirüs vakalarında yüzde 500’lük artış olduğunu söyledi. Bu nedenle ailelere seslenen Kurugöl, “Aşıların güvenli olduğu ortaya koyuldu. Çocuklarınızı aşılatmaktan çekinmeyin” diye konuştu.

22 Kasım 2021, Pazartesi 12:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, koronavirüs salgınında temmuz ayından beri Delta varyantına bağlı olarak dünyada ve Türkiye’de çocuk vakalarda büyük artış yaşandığını söyledi.

Yüzde 6'dan yüzde 37'ye!

Prof. Dr. Kurugöl, “Türkiye’de temmuzda vakaların yüzde 6’sı çocukken, ekim sonunda bu oran yüzde 37’lere çıktı. Yani çocuk vakalarında yüzde 500’ün üzerinde bir artış var” dedi.

Bu nedenle ailelere çocuklarına mutlaka aşı yaptırmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “12-18 yaş grubu çocukların aileleri lütfen çocuklarının aşılanmasından çekinmesinler” dedi.

ABD'de aşılama yaşı 5!

ABD'de aşılama yaşı 5!

Kronik hastalığı olan çocukların mutlaka aşılanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Çocuklarda aşıların etkili ve koruyucu olduğu birçok çalışma ile ortaya koyuldu” dedi.

Aşıların yan etkilerinin çok az olduğunu belirten Kurugöl, “Şu an gelişmiş ülkelerde milyonlarca çocuğa aşı yapılmış durumda. ABD’de aşı yaşı 5’e kadar düştü” dedi.

Avrupa Birliği ülkeleri de aynı şekilde aşılama yaşını 5’e çekmeyi değerlendiriyor” diye konuştu. Prof. Dr. Kurugöl, Küba ve Hindistan’da aşılama yaşının 2’ye kadar düştüğünü söyledi.

Kadir ÖZEN/DHA

201 CAN KAYBI 23 BİN 347 YENI VAKA

201 CAN KAYBI 23 BİN 347 YENI VAKA

Türkiye’de 20 Kasım 2021 Cumartesi günü

  • 352 bin 335 COVID-19 testi yapıldı,
  • 23 bin 347 kişinin testi pozitif çıktı,
  • 201 kişi yaşamını yitirdi.

İki doz aşı yaptıranların sayısının 50 milyonu geçtiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İki doz aşılılar toplam nüfusun yüzde 60’ına karşılık geliyor. Halen kararsız olanlar 50 milyonun kararını örnek almalı” dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda gece altına ıslatma kalıcı böbrek rahatsızlığına neden olabilir