'Çocuklarınızı elektronik cihazlardan uzak tutun'

Elektronik cihazlardan bir süre uzak kalan çocukların başarı ve yaratıcılıklarının arttığı tespit edildi

07 Ocak 2013, Pazartesi 12:34
A A
'Çocuklarınızı elektronik cihazlardan uzak tutun'

Edirne’de özel bir okulda düzenlenen "21. Yüzyılda Öğrenci Velisi Olmak" seminerinde konuşan  Boston Koleji Öğretim Görevlisi Stephanie Cox
Suarez, , çocukların teknoloji ve günlük faaliyetler nedeniyle çok meşgul olduklarını, bu nedenle sosyal ortamlarda nasıl davranmaları gerektiğini zaman zaman unutabildiklerini söyledi.

Çocuklarla arkadaşça iletişim kurmanın, gözle kontak kurmayı öğretmenin, sosyal becerilerini geliştirmek için imkan yaratmanın önemli olduğunu vurgulayan Suarez, panik ve stres altındaki çocukların kendilerini öğrenmeye kapattığına dikkati çekti.

'GÜÇLÜ YANLARINI DESTEKLEYİN'

"Bu çocukları zorlamanın hiçbir anlamı yok" diyen Suarez, "Sakin ve mutlu olan çocukların vücudu endorfin salgılar ve bu çocuklar öğrenmeye açık hale gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrencilerin cinnet getirip çevresindeki insanlara zarar vermesi çok üzücü. Mutsuz bireylerin yetişmesi toplumumuzdaki en büyük korkulardan birisi" diye konuştu.

Her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğunu, ebeveynlerin farklılıkları kabul etmesi gerektiğine işaret eden Suarez, sözlerini şöyle tamamladı:

"Araştırmalarda elektronik cihazlardan bir süre uzak kalan çocukların başarı ve yaratıcılıklarının arttığı tespit edildi. Çocuklarınızın güçlü yanlarını destekleyin. Her çocuğun tornadan çıkmış gibi aynı olmasını bekleyemeyiz. Önemli olan çocukların farklılıklarını kabul edip, güçlü yanlarını geliştirmelerine destek olmak. Ebeveynler bu konuda öğretmenlerle işbirliği yapabilir."

Sıradaki haber yükleniyor...