Çocuklarınızı siber saldırılardan korumanın 5 yolu

Geçtiğimiz yıl bildirilen tüm fidye yazılımı saldırılarının %19’unun okulları hedef aldığını belirten Bilişim Teknolojileri Uzmanı Gürsel Tursun, bu oranın 2021 itibari ile %86’ya yükselmesinin öngörüldüğünü aktardı ve bu saldırılardan etkilenmemek için yapılması gerekenleri 5 adımda sıradı. İşte okula dönüş esnasında meydana gelebilecek siber saldırılardan korunmak için 5 etkili önlem. Bu adımlara dikkat ederseniz şifreleriniz kimse tarafından çalınmayacak, bilgisayarınızı daha güvenli hale getireceksiniz.

07 Eylül 2021, Salı 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Yazılımlarınızı güncel tutun

1. Yazılımlarınızı güncel tutun

Bilgisayarınızdadaki, tabletinizdeki yazılımın düzenli olarak güncellenmesi, hackerlerin fidye yazılımı saldırıları başlatmak için kullanabileceği güvenlik açıklarını ortadan kaldırır. Yazılımınızı ve cihazlarınızı yamalamak, herhangi birinin sizin izniniz olmadan sistemlerinize erişmesini engelleyecektir.

2. Kötü amaçlı yazılımdan ve virüsten koruma yazılımı yükleyin

2. Kötü amaçlı yazılımdan ve virüsten koruma yazılımı yükleyin

Kötü amaçlı yazılımdan ve virüsten koruma yazılımı, kötü amaçlı yazılımların okul cihazlarına bulaşmasını engellemenizi sağlar. Savunmanızı güçlendirmek için otomatik güncellemeler, virüs taraması ve kimlik avına karşı koruma desteği içeren çözümler kullanmayı tercih edin.

3. Güçlü parolalar seçin

3. Güçlü parolalar seçin

Güçlü bir parola seçmek, siber suçluların kurumsal hesaplara girmesini çok daha zor hale getirir. Büyük ve küçük harflerin, sayıların ve simgelerin karışımıyla sözlük dışı sözcüklere dayalı parolalar oluşturun. Bu durum, başarılı bir bilgisayar korsanlığı girişimi olasılığını azaltacaktır. Ağınıza uzaktan erişim için çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek de ayrıca önemlidir.

4. Güvenlik eğitimi alın

4. Güvenlik eğitimi alın

Siber saldırılar sürekli olarak gelişmektedir. Çalışanlar ve eğitim üyeleri için güvenlik bilinci eğitimi düzenlemek, kimlik avı ve sosyal mühendislik girişimlerini tespit etmek için gereken becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

5. E-posta bağlantılarına tıklamaktan veya ekleri açmaktan kaçının

5. E-posta bağlantılarına tıklamaktan veya ekleri açmaktan kaçının

Geldik en önemli konuya. Sosyal medya hesapları üzerinden gelen mesajlardaki veya e-posta ile gelen linklere tıklamak veya tanımadığınız göndericilerden gelen ekleri açmak, kötü amaçlı yazılım yüklemeye yol açabileceğinden güvenlik riski taşır. Bu bağlantılar aynı zamanda çok bilinen sosyal medya hesaplarının veya Outlook, Zoom gibi programların görünümünü taklit ederek şifre hırsızlığı yaparlar. Bu nedenle çocuklarınıza, eğitim kurumlarında çalışanlara ve öğretim üyelerine, herhangi bir şeye tıklamadan önce gönderenin meşru olup olmadığını nasıl kontrol edeceklerini düzenli olarak hatırlatın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuğunuzun iştahsızlık nedeni bu olabilir...