Çocuklarınızın köpeklerle güvenli bir şekilde oynamasını sağlayacak 5 ipucu

Çocuklar ve köpekler arasındaki dostluk izlemeye doyamayacağımız türde görüntüler ortaya çıkarıyor. Peki bu dostluğun güvenli bir şekilde sürmesi için bizim üzerimize düşen görevler neler?

08 Eylül 2018, Cumartesi 10:30
A A

Çocukların güvenilir bir şekilde köpeklerle arkadaş olmasının yolu ise onlara köpekleri kızdırmadan ve canını yakmadan sevmeyi öğretmekten geçiyor. İşte, bu iki arkadaşın güvenli bir şekilde oynamasına yardımcı olacak ipuçları…

Sevmeden önce izin istemeli

Sevmeden önce izin istemeli

Çocuğunuza bir köpeğe yavaşça yaklaşması gerektiğini ve sevmeden önce sizden izin istemesi gerektiğini öğretin.

Köpeklerin arkadaş canlısı olduklarını gösterin

Köpeklerin arkadaş canlısı olduklarını gösterin

Çocuğunuzun bir köpeğin üstüne hızlıca gitmesi onu korkutabilir. Bunun yerine çocuğunuza avucunu açmasını ve sevimli dostun avucunu koklaması için zaten ona yaklaşacağını öğretin. Bu şekilde köpek ile çocuğunuz arasında güvenli bir bağ oluşacaktır.

Çenesinin altını yavaşça sevin

Çenesinin altını yavaşça sevin

Sevimli dostunuzla bağ oluşturduktan sonra çocuğunuzun elini görüyorken yavaşça çenesinin altını sevebilirsiniz. Köpek elinizi gördüğü zaman kendini daha rahat sevdirecektir.

Köpek gibi düşünün

Köpek gibi düşünün

Çocuğunuza eğer sen uyurken ya da yemek yerken kardeşin seni rahatsız etseydi nasıl hissederdin gibi sorular sorun. Böylece köpeği rahatsız etmesini engellemiş olursunuz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.