Çocukluk çağı enfeksiyonlarında erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, "Çocuklarınızı çocukluk çağı enfeksiyonlarından korumada erken tanı ve tedavi önemlidir. Düzenli ve periyodik olarak yapılan muayeneler çocuğun sağlığını ve gelişimini etkilemektedir" dedi. Peki çocuklar enfeksiyon hastalıklarına karşı nasıl korunmalı? İşte çocukluk çağı enfeksiyonları hakkında bilinmesi gerekenler.

08 Eylül 2020, Salı 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, Çocukluk çağı enfeksiyonlarının tanı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Yenidoğan döneminden ergenliğe ve tüm çocukluk çağı boyunca yaşına özgü çeşitli sorunların çocuk sağlığını tehdit ettiğini belirten Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, "Çocukluk çağında enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Zamanla gelişen bağışıklık sistemi sayesinde enfeksiyon hastalıkları azalır. Yaşlılık ile birlikte bağışıklık sistemi de yaşlandığından tekrar enfeksiyonlarda artış görülür. Bağışıklık sistemi; kötü beslenme, olumsuz çevre şartları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stresle beraber zayıflar" dedi.

"Bu hastalıklar yakından takip edilmeli"

"Bu hastalıklar yakından takip edilmeli"

"Enfeksiyon, yetişkin insanlarda görüldüğü kadar çocuklarda da sıkça görülen hastalıklar arasındadır" diyen Dr. Yeşim Çınar Yakar sözlerini şöyle sürdürdü:

İlk 4 yaş, çocukların sık enfeksiyona yakalandıkları bir dönemdir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, bronşit, bronşiyolit, zatürre, rotavirüs ishalleri ve diğer ishalli hastalıklar bu dönemde sıkça görülür. Bunların dışında en sık doktora başvuru sebebi olan ise ateşli hastalıklardır. Bu sağlık sorunları yakından tetkik ve takip edilmektedir. 

Çocuklar enfeksiyon hastalıklarına karşı nasıl korunmalı?

Çocuklar enfeksiyon hastalıklarına karşı nasıl korunmalı?

Dr. Yeşim Çınar Yakar, "Aşıyla korunabilen hastalıklara karşı bilgi verilmekte ve özel durumlar için çocuklara özel aşı takvimleri düzenlenmektedir" dedi ve çocukları hastalıklardan korumak için yapılması gerekenleri sıraladı:

 • Çocuklarınızı bu hastalıklardan korumak için, yenidoğandan itibaren tüm aşılarını yaptırın.
 • Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın.
 • Düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayan.
 • Yeterli miktarda sıvı tükettirin.
 • Yeterli ve düzenli uyku uyumasını sağlayın.
 • Sigara dumanından uzak tutun.
 • Mecbur kalmadıkça kalabalık mekanlardan uzak tutun.


 • Hasta kişi ve çocuklara yaklaştırmayın. 
 • Mevsimine uygun giydirin. 
 • Düzenli spor yaptırın. 
 • Stresten uzak durmasını sağlayın. 
 • Bunun yanı sıra ise mutlaka hastalık belirtileri olmazsa bile belirli periyotlarda bir uzman doktor tarafından muayene edilmesi ortaya çıkabilecek sağlık sorunları öncesi tanı ve tedavi de önemli rol oyunuyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklar corona virüsü 6 kat daha az yayıyor