Çocuklukta bademcik ameliyatı yaptırmak doğru mu?

Avustralya kaynaklı araştırmaya göre çocuklukta yapılan bademcik ameliyatı, uzun vadede özellikle solunum yolu ve enfeksiyon hastalıkları ile alerji riskini artırıyor

12 Haziran 2018, Salı 17:36 Son Güncelleme: 12 Haziran 2018, Salı 17:36
A A

WebMD'nin haberine göre Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı araştırma, 10 yaşından önce bademcikleri alınan kişilerin, 30'a kadar astım ve zatürre gibi solunum yolu rahatsızlıklarına, enfeksiyon ve alerjiye yakalanma olasılıklarının yükseldiğini gösterdi. 

Araştırma çerçevesinde Danimarka'daki sağlık kayıtlarından faydalanılarak 10 yaşından önce bademcikleri ya da geniz eti veya her ikisi birden alınan 60 binden fazla çocuk takip edildi. 

Bu çocukların sağlık kayıtları, 1979-1999 yıllarında dünyaya gelen 1,2 milyon akranlarına ait verilerle karşılaştırıldı.

RİSK 2-3 KAT ARTIYOR

Araştırmada bademcikleri ve geniz eti alınan çocuklarda uyku bozukluğu ve bademcik iltihabının büyük ölçüde azaldığı, öte yandan 30 yaşına kadar sinüzit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının 2 ila 3 kat arttığı gözlendi.

Uzmanlar, bu grupta enfeksiyon ve alerji riskinin de solunum yolu rahatsızlıkları kadar yüksek olmasa da artış gösterdiğini kaydetti. 

Araştırma ekibinin lideri Sean Byars, Mümkünse çocuklukta bu tür ameliyatlardan kaçınılmasının uzun vadede sağlık için daha faydalı olabileceğini söyledi. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.