Çoğu kişi bilmiyor: Soğuk duşun cilde 5 faydası

Soğuk duşun bizi uyandırdığını ve sabahları iyi bir enerji verdiğini hepimiz biliyoruz. Peki soğuk duşun güzelliğimize de faydası olduğunu biliyor muydunuz? Soğuk suyla kısa bir duş almak, cilt sağlığına iyi geliyor, cilt sorunlarının giderilmesini sağlıyor.

13 Nisan 2021, Salı 13:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- CİLDE DOĞAL BİR IŞILTI VERİR

1- CİLDE DOĞAL BİR IŞILTI VERİR

Soğuk duş, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu sayede yüze doğal bir ışıltı verebilir. Üstelik bunun için çok uzun süre duşta kalmanıza da gerek yok. Hafif soğuk veya ılık su bile cildi beslemek için yeterli olabilir.

2- CİLDİN YAŞLANMASINI GECİKTİRİR

2- CİLDİN YAŞLANMASINI GECİKTİRİR

Soğuk duş alma alışkanlığı edindiğiniz takdirde, cildinizin uzun süre genç kalmasına olanak tanırsınız. Soğuk su sinir sisteminizi harekete geçirir. Bu da vücudun stresle savaşan hormonları ve beyin kimyasallarını salgılamasını sağlar.

Araştırmalar, psikolojik stresin cilt yaşlanmasına doğrudan etkisi olduğunu ve vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkilediğini gösteriyor.

3- STRESE BAĞLI CİLT SORUNLARINI ÖNLER

3- STRESE BAĞLI CİLT SORUNLARINI ÖNLER

Soğuk bir duş, beyne çok büyük miktarda elektriksel uyarı gönderir ve mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Bu kimyasallar vücut tarafından salındığında, stres seviyesi düşer ve sivilce, sedef hastalığı, deri iltihabı gibi cilt sorunlarını yaşamaya daha az yatkın hale gelirsiniz.

4- GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRIR

4- GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRIR

Sıcak su, cildin koruyucu yağlarının yok olmasına sebep olabilir. Soğuk su ise gözenekleri geçici olarak küçülterek bu sorunun önüne geçer.

Ayrıca yüzünüze canlılık ve parlaklık kazandırır. Soğuk su kan damarlarının sıkışmasını sağladığı için ciltte daha az kabarıklık ve kızarıklık oluşur.

5- KAŞINTI VE SOYULMAYI ÖNLER

5- KAŞINTI VE SOYULMAYI ÖNLER

Sıcak su, cildin kızarmasına, kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. Soğuk su ise tam tersini yapar. Kaşıntıdan yakınan için soğuk duş iyi bir tedavi olabilir. Bir araştırmaya göre cildi soğuk su ile yıkamak, sedef hastalığının neden olduğu yoğun kaşıntıyı azaltmaya yardımcı oluyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kırışık eller için 10 bakım önerisi