'Çok çirkinim, ölmek istiyorum'

14 yaşından beri “çok çirkin olduğuna” inanarak yaşayan Alanah Bagwell (20), 3 kez kendini öldürmeye kalkıştı. Genç kadın, yaşadığı “Beden dismorfik bozukluğu” nedeniyle bedenindeki ufacık bir kusuru bile aşırı derecede abartıyor, insanların görünüşüne dair yaptığı olumlu yorumlara da inanmıyor

19 Ocak 2017, Perşembe 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Alanah Bagwell,  “beden dismorfik bozukluğu” hastalığının (kişinin vücudundaki görünümle ilgili hayali bir kusur ile aşırı ölçüde uğraşıp durması) etkisiyle günde 200’den fazla selfie çekip en güzelini bulmaya çalışıyor. Makyaj için ise günde 4 saatini harcıyor.

Küçükken okula gittiğinde insanların ona bakıp bakmadığını sürekli olarak kontrol ettiğini, kendisi hakkında konuşup gülüştüklerini düşündüğünü söyleyen Bagwell, bu yüzden 3 kez yüksek dozda ağrı kesici alarak intihara teşebbüs etmiş.

Alanah Bagwell’in rahatsızlığını kötüye götüren şeylerden biri de kendini sürekli olarak sosyal medyada gördüğü yaşıtlarıyla kıyaslaması olmuş.

Bilişsel davranış terapisi uzmanı Rob Willson, “beden dismorfik bozukluğu”nun genetik ve sosyal pek çok sebebi olabileceğine dikkat çekiyor.

BBC Four’un “No Body’s Perfect” programı kapsamında beden dismorfik bozukluğuyla ilgili farkındalık yaratmak üzere kamera karşısına geçen Alanah Bagwell, şimdi üniversitede psikoloji okuyor.

Amacının ise aynı rahatsızlıktan mustarip insanlara yardım etmek olduğunu belirtiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dehşeti yaşadılar: Beyzbol maçında silah sesleri