Çok sık selfie çekmek ve telefon kullanmak parmaklarda şekil bozukluklarına yol açıyor!

Telefonu elinizden düşüremiyor, sürekli sosyal medyada dolaşıyor, bol bol selfie çektiriyorsanız, sadece telefonunuzdaki ekran süresi sayacı değil, serçe parmağınızın şekli de çok fazla telefon kullandığınıza işaret ediyor olabilir.

03 Kasım 2021, Çarşamba 15:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzun süreler boyunca ekran başında kalmanın boyun düzleşmesi, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklara davetiye çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ancak sadece ekran başında kalmak değil, sık telefon kullanımının da vücudumuzda verdiği bazı işaretler var.

Bunlardan biri de parmaklarımızın şekli. Özellikle de serçe parmağımız...

Veri analitiği şirketi Nielsen tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir genç ayda 3.339 metin gönderiyor. 

Ofcom tarafından yapılan bir başka araştırma, 12 ila 15 yaş arasındaki çocukların yüzde 77'sinin haftada yaklaşık 12 saat video oyunu oynadığını bildiriyor. Bu sırada en fazla baş parmak kullanılıyor.

Ancak iş akıllı telefona gelince değişiyor.

Yapılan çalışmalar, ortalama bir insanın günde 3 ila 5 saatini cep telefonu karşısında geçirdiği gösteriyor

Bir akıllı telefon, tablet veya video oyun kumandasını tutmaktan en çok etkilenen parmaklar serçe parmakları ve baş parmaklar. Ek olarak, bilekleriniz de telefonunuzu tutma şeklinizden de etkilenebiliyor.

Anlık mesajlaşma uygulamalarında geçirilen uzun süreler, telefon üzerinden saatlerce video oyunu oynamak ve hatta çok fazla selfie çekmek İngilizcede "smartphone pinky" adı verilen ve Türkçeye akıllı telefon parmağı adı ile çevirebileceğimiz serçe parmakta şekil bozukluğuna davetiye çıkarıyor.

Akıllı telefon parmağı belirtileri

Akıllı telefon parmağı belirtileri

 • Etkilenen parmağın tabanında ağrı veya sertlik
 • Serçe parmağınızı hareket ettirdiğinizde bir tıklama sesi
 • Sabah uyandığınızda parmaklarınızı hareket ettirmekte zorluk
 • Parmak ucunda uyuşma

Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Aydın Arslan, "Serçe parmağında şekil bozukluğundan şikayet eden kullanıcılarda genelde parmakta kızarıklık parmağın orta ve uç kısmında yüzük parmağına doğru eğilme ve uyuşma şikayetleri bildirilir.

Bunun yanında diğer el parmaklarında tetik parmak olarak adlandırılan hastalık akıllı telefon kullanımı ile son yıllarda artış göstermiştir." diyor.

Sosyal medya kullanıcılarından Phoepe Raiput, telefon kullanımı sonucu şekil bozukluğu olan parmağını bu şekilde fotoğraflamış.

Akıllı telefon parmağı henüz tıbbi bir terim değil ancak bu durum, uzun süreli telefon kullanımı sonrası serçe parmağının yüzük parmağına bakan yanında bir çöküklük oluşması olarak tarif ediliyor.

 • Telefonlarımızı kullanırken genellikle başparmak ekrana dokunmak için kullanılıyor.
 • Telefonumuz büyük ekranlı ise, telefonu tutmak için işaret, orta ve yüzük parmakları aygıtın arkasına yerleştiriliyor.
 • Serçe parmak da telefona alt kenarından destek oluyor.
 • Uzun süreli kullanımlarda, telefonun alt kenarı serçe parmağının aynı noktasına sürekli bir basınç uyguluyor.
 • Bu da o bölgedeki deri ve deri altındaki yumuşak dokularda bir çöküklüğe sebebiyet veriyor.
 • Ancak bu durum genellikle geçici ve herhangi bir tedavi gerektirmiyor. Parmağımız serbest kaldığında normal şeklini alıyor.

Henüz telefon kullanımını ile herhangi bir parmakta kalıcı deformasyon gelişmesi gibi bir sebep sonuç ilişkisini destekleyen bir çalışma bulunmuyor.

Uzun süreli telefon kullanımı sonucunda parmaklarında belirgin bir çökme olduğunu belirten kullanıcılar, daha sonasında ağrı ve şişlik sorunu ile de karşılaştığını ifade ediyor.

Dokunmatik bir akıllı telefon kullanan kişilerde genellikle serçe parmakta değişiklik gözleniyor. Daha küçük bir telefon veya tuşlu telefon kullananlarda ise bu belirtiler baş parmakta görülüyor.

Telefonun büyüklüğü ve ağırlığı arttıkça telefonu avuç içinde kavrayarak tutmamız zorlaşıyor ve parmaklarımıza binen yükü artırıyoruz.

El Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özben duruma dair önemli bir parantez açıyor.

"Burada ayırt edilmesi gereken konu, serçe parmakların yüzük parmağına doğru hafif eğrilmiş olması durumdur. Buna klinodaktili adı veriliyor. Klinodaktili doğumsal bir el farklılığı olup genel nüfusta oldukça yaygın görülür ve çoğunlukla herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak klinodaktiliye bağlı serçe parmağındaki eğriliğin akıllı telefon kullanımıyla bir ilişkisi yoktur"

Henüz, sosyal medyada paylaşılan akıllı telefon parmağı hakkında yapılan çok sayıda bilimsel araştırma mevcut değil. Bu nedenle ne kadar yaygın görüldüğü bilinmiyor. Ancak telefonun tek elle tutulması sırasında telefonun ağırlığı serçe parmaklara biniyor ve parmak normalde eğilmediği bir yönde harekete zorlanıyor. Özellikle selife çekerken serçe parmağımızdan kuvvet alıyoruz.

El Cerrahı Michelle G. Carlson telefonu serçe parmağının üzerine koymanın, parmağınızı elinize bağlayan bağın gerilmesine neden olabileceğini, serçe parmağının telefonla temas ettiği yerde nasır ve ağrı oluşabileceğini söylüyor.

Serçe parmağımızın normalde olması gereken şekli bu.

Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Renee Enriquez, Healthline'a verdiği demeçte, genç ve yetişkin hastaların akıllı telefonlarından kaynaklanan yaralanma riskinin farkında olmadıklarını söylüyor.

Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Aydın Arslan, telefonun çok yoğun kullanımından kaçınmanın el ağrılarını azaltabileceğini belirtiyor ve neler yapılabileeğini şu şekilde sıralıyor:

 • Sinir sıkışmaları varsa geceleri atel kullanmak, gün içinde yumuşak toplarla parmak hareketleri yapmak önerilebilir.
 • Günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanımı özellikle başparmak olmak üzere el tendonlarında sıkışmaya ve parmaklarda kilitlenmeye yol açabilir.
 • Uzun kullanım süresi özellikle serçe parmağı ve yüzük parmağında zorlanmaya ve uyuşmalara hatta serçe parmağında şekil bozukluğuna yol açabilir.
 • Bu nedenle telefon kullanım süresinin kısaltılması ve telefonun kullanılırken tek elle tutma şeklinde değil de bir zemin üzerine bırakılarak kullanımın sağlanması önerilebilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kemik erimesine iyi gelen besinler nelerdir?