Çöpe atılmayan maskeler hayvanları da etkiliyor

Koronavirüs salgını çevre kirliliğine yeni maddeler ekledi. Covid-19 tedbirleri kapsamında maske takmamız zorunlu. Peki bu maskeleri kullanım sonrası kaçımız çöpe atıyor? Çöpe atılmayan maskeler çevreyi ve hayvanları kötü etkiliyor. Kuşlardan deniz canlılarına kadar tüm hayvanların hayatı çevreye saçılmış tek kullanımlık koruyucu ekipmanlar nedeniyle risk altında.

13 Ocak 2021, Çarşamba 12:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Koruyucu ekipmanlar çevre sorununa dönüşmeye başladı

Koruyucu ekipmanlar çevre sorununa dönüşmeye başladı

Koronavirüsle mücadele ve hastalıktan korunmada insanoğlunun en önemli savunma gereçlerinden maskeler, eldivenler, koruyucu önlükler ve dezenfektan sıvıların plastik şişeleri, dünya genelinde giderek büyüyen bir çevre sorununa dönüşüyor. Pandeminin ardından tüm dünyada sokaklar, parklar, bahçeler hatta denizler maske ve eldivenlerle doldu taştı.  

Uluslararası hayvan hakları örgütü PETA, konuya dikkat çekmek için bir açıklama yaparak, koruyucu malzemelerin doğada yok olmasının yüzlerce yıl sürebileceğini hatırlatarak "Onları çevreye attığımızda gezegenimizi paylaştığımız hayvanlara da zarar veriyor" ifadelerine yer verdi. 

Kuala Lumpur'un vahşi doğasından gelen fotoğraflar, PETA'nın uyarısının hafife alınamayacağını bir kez daha kanıtladı. Malezya'nın başkentinde çekilen görüntülerde makak maymunlarının kenara atılmış maskeleri çiğnedikleri ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya geldikleri görüldü. 

Maske, martının ayaklarına dolandı

Maske, martının ayaklarına dolandı

Sputnik'te yer alan habere göre, İngiltere'de Chelmsford kentinde bir martının bacaklarına dolanan maskeden kurtarma operasyonu manşetlerde yer aldı. 

Kurtarma operasyonunu gerçekleştiren Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSPCA) müfettişi Adam Jones, "Maskeden uzun süredir kurtulamadığı belliydi. Martının bacaklarına dolanan elastik kayışlar eklemlerinin şişmesine neden olmuştu" dedi.

Vahşi doğa ve şehir yaşamındaki hayvanların yanı sıra, sualtında yaşayan canlılar da insanlığın çevre duyarsızlığından nasibini alanlar arasında. 

Uluslararası Doğa Koruma Birliği adlı kuruluşa göre denize giden atıkların yüzde 80'i plastik. ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Ulusal Okyanus ve Atmosferik Hizmetleri'ne göre ise her yıl en az 8 milyon ton plastik okyanuslara karışıyor.

Penguenin midesinden bile maske çıktı

Penguenin midesinden bile maske çıktı

Çevre örgütü OceansAsia, pandemi başladığından beri, son bir yılda okyanuslara 1.5 milyardan fazla maske bulunduğunu ve bu yaklaşık 6.200 tonluk plastik kirliliğine neden olduğunu açıkladı. 

Brezilya'da bir penguenin midesinde cerrahi maske bulunurken, Miami kıyılarında ise bir balon balığının maskeye dolandığı görüldü. Fransa'da ise tuzlu su lagününde bir yengeç maskeye dolanmış şekilde ölü olarak bulundu. 

Ekosistemleri bozuyor

Ekosistemleri bozuyor

ABD merkezli çevre örgütü Ocean Conservancy'nden bilim insanı George Leonard, maskelerin ve eldivenlerin özellikle deniz canlıları için sorun yarattığını söyledi. AFP'ye konuşan Leonard, "Bu plastikler çevreye atıldığında gittikçe küçülen parçacıklara dönüşüyorlar. Bu parçacıklar daha sonra besin zincirine girerek tüm ekosistemleri bozuyor" dedi. 

OceansAsia ise hükümetleri çöp atma cezalarını artırmaya ve yıkanabilir maske kullanımını teşvik etmeye çağırdı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mikroplastik nedir? Sağlığımızı ve doğayı tehdit ediyor