Çörek otunun faydaları nelerdir? Zayıflamak için çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otunun faydaları nelerdir? Zayıflamak için çörek otu yağı nasıl kullanılır?

İki bin yılı aşkın süredir kullanılan çörek otu, geleneksel tıpta önemli bir yere sahiptir. Çörek otu, rezene çiçeği veya nigella ismiyle de biliniyor. Çörek otunun yağı da zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan çörek otunun faydalarını Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş anlattı. İşte çörek otunun faydaları, çörek otu yağıyla zayıflama yöntemleri.

03 Haziran 2020, Çarşamba 12:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, "Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan çörek otunun sahip olduğu mikrop öldürme özelliği, ona doğal bir antiseptik olma avantajı kazandırıyor. İçerisindeki timokinon adlı bileşen, bağışıklık sistemini destekliyor. Kanserle savaşta en güçlü besinlerden biri olan çörek otu, diyabete ve insülin direncine karşı savaşıyor ve bu sayede vücuttaki kronik iltihabı gideriyor. Zayıflamaya yardımcı oluyor. Mutfağınızdan çörek otunu eksik etmeyin, onun mucizesinden faydalanın" önerisinde bulunuyor.

Havanda döverek yağını çıkartın

Çörek otunun iltihap giderici etkisinin vücudun hastalıklara karşı en önemli savunma mekanizması olan makrofaj hücrelerinin sayılarını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Dr. Ümit Aktaş "Karşınızda öyle değerli bir baharat var ki kıymeti, önemi hakkında bir Hadis-i Şerif bile var: Çörek otuna kıymet verin, zira o ölüm dışında her derde devadır"diyor.

Çörek otunun faydaları neler?

Çörek otu yağının diyabeti önleme ve tedavi etmede son derece önemli bir işlevi olduğuna dikkat çeken Dr. Ümit Aktaş, aynı zamanda kilo vermeyi destekleyen etkili bir bitkisel çözüm olduğunu da işaret ediyor. Dr. Ümit Aktaş şunları söylüyor:

Diyabet tedavisinde zeytinyağı ekstresi ile birlikte kullandığım takviyelerden biri de çörek otu yağıdır.

Yapılan araştırmalar, çörek otu yağının pankreatik beta-hücrelerinin iyileşmesinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyen, açlık ataklarını kontrol altına alan özelliğiyle zayıflamak isteyenlerin en önemli yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor. İçindeki bileşenler, hem zayıflamada hem de diyabette iyileştirici etkiye sahiptir. Doğanın sunduğu bu mucizevi siyah tohumun yağından faydalanmayı ihmal etmeyin.

Çörek otunun diğer faydaları şöyle:

 • Alerjik hastalıkların en önemli ilacı.
 • Alerjik rinit, egzama,kuru öksürük ve astıma iyi geliyor.
 • Böbrek yetmezliği yaşayan insanlar için çörek otu yağı iyi bir takviye.
 • Çörek otu yiyerek vücudunuza ayrıca lizin ve metionin gibi önemli maddeleri, kalsiyum, fosfor ve demir, çinko, magnezyum, manganez, bakır, selenyum, B1, B6, folik asit de kazandırmış olursunuz.
 • Karaciğeri temizliyor.
 • Bağışıklık güçlendiriyor.
 • Kan şekerini düşürüyor.
 • Gastrit ve ülser rahatsızlığına yararlıdır
 • Kanser hücrelerinin gelişip vücuda yayılmasını engeller, karaciğer, meme, prostat kanserini yavaşlatır.
 • Mide hastalıklarını önler.
 • Eklem ağrıları ve romatizmaya iyi gelir.
 • Kabızlığı giderir.
 • Doğum yapan annelerde sütü çoğaltır.
 • Baş ağrısının geçmesini sağlar.

Çörek otu yağıyla zayıflama

Birçok derde deva olan çörek otu yağı doğrudan tüketildiğinde, iştahı keserek zayıflamayı sağlıyor. Basen, bel ve göbek bölgesinde oluşan yağların tüketimi çok zor olmakta ve çörek otu yağı devreye giriyor. Türlü hastalıkların iyileşmesini sağlayan çörek otu yağı, hızlı bir şekilde kilo verilmesinde de yardımcı oluyor. Çörek otunu veya yağını sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce dilerseniz yoğurdunuza katabilir veya su ile içebilirsiniz.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda en sık görülen 6 hastalık