Corona mutasyonuyla birlikte altın fiyatları yükselişe geçti

İngiltere'de corona virüsün mutasyonunun tespit edilmesi ile birlikte piyasalarda güvenli limanlara yönelik talep arttı. Ons altın 1904 dolara çıktı. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın kaç lira? İşte altın fiyatlarında son durum...

21 Aralık 2020, Pazartesi 10:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İç piyasada gram altın sabah saatlerinde 470 liradan, çeyrek altın 760 liradan, Cumhuriyet altını da 3,123 liradan işlem görüyor.

Tacirler Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadeler kullanıldı: "İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede hızla yayılan corona virüsün yeni bir türünün ortaya çıktığını açıkladı.

 İngiltere'de koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından Avrupa ülkeleri teker teker uçuşları durdurma kararı alırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye’ye olan uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yeni haftanın ilk işlem saatlerinde, koronavirüsün mutasyonunun tespit edilmesi ile birlikte piyasalarda güvenli limanlara yönelik talebin arttığını görmekteyiz.

Ons altın bugün Asya seansında 1900 seviyesine ulaşırken, dolar endeksinin ise 90,49 seviyesine yükseldiği takip ediliyor.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1901 seviyesinden işlem görüyor. Altın fiyatları, Ağustos ayından bu yana sürdürmekte olduğu düşüş kanalının üst sınırına (kanal direncine) kadar yükselmiş durumda.


Bu noktada, kanalın üst çizgisine denk gelen 1900 seviyesinin kalıcı olarak aşılması altındaki yükselişin devamı açısından büyük önem taşıyor.

Ons altının 1900 seviyesini aşması ve bu seviye üzerinde tutunması durumunda söz konusu düşüş kanalını yukarı yönlü kırılacağından dolayı yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir.


Ancak altın fiyatlarının 1900 seviyesi üzerinde tutunamaması durumunda kazançlarını silmesi söz konusu olabilir. Ons altının 1900 üzerinde tutunması durumunda 1912 ve 1920 dirençlerini takip edeceğiz."

Ahlatcı Yatırım tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: "Geçtiğimiz gün, Fed’in ekonomik toparlanmayı destekleyici açıklamaları dolar endeksinin 90,00 seviyesi altındaki zayıf görünümü ons altına destek olmayı sürdürürken, beklentilerin altında gelen ekonomik veriler ve teşvik paketi beklentileri zaman zaman yükseliş için ivme kazanmasına neden olmuştu.

Haftanın son işlem gününde ise dolar çevresindeki toparlanma sinyallerine ek olarak, ABD on yıllık tahvil faizlerindeki sınırlı artış değerli metalde baskılara neden olurken, ABD - Çin arasında süren gerginlik ve ABD teşvik paketi beklentileri aşağı yönlü hareketleri sınırlandırdı.

 Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1900 dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.

 Azalan talep ile ons altınında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1890, 1882 ve 1874 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Memur olmak isteyenler dikkat: Başvurular devam ediyor