Corona virüs ayakkabı ile taşınır mı?

Corona virüsün bulaşma yolları hakkında her gün yeni bilgiler öğreniyoruz. Şimdi de uzmanlar, corona virüsün ayakkabılarda seyahat edebileceğini ortaya çıkardı. Özellikle de ön hatlarda çalışan sağlık personeli, bu konuda büyük risk taşıyor.

15 Nisan 2020, Çarşamba 14:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden gelen bir rapora göre, corona virüs havada en az 4 metre yol alabiliyor.

Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde yayınlanan araştırmalar, bulaşmanın önceki resmi önerilerden çok daha fazla yayıldığını ve ayrıca insanların ayakkabılarında seyahat edebildiğini gösteriyor.

Raporda, “Aerosol dağılım özellikleri COVID-19 'un iletim mesafesinin 4 metre olabileceğini gösteriyor" deniliyor.Araştırmacılar, Wuhan'daki Huoshenshan Hastanesi'nden alınan numuneleri ve sağlık personeli ayakkabı tabanlarındaki örnekleri test ederek corona virüsün pozitif olduğunu gördüler. Bu nedenle, tıbbi personel ayakkabı tabanları taşıyıcı olarak işlev görebilir.

Pekin'deki Askeri Tıp Bilimleri Akademisi'ndeki bir ekibinin araştırmasına dayanan rapor, 6 metrelik mevcut sosyal mesafeli yönergelerin yeterli olmayabileceğine dair korkuları teyit ediyor.

Ayrıca, insanların, özellikle ön hatlardaki sağlık personeli virüsü bilmeden kaynağından uzaklara taşıyor olabilir.


Geçen ay yapılan araştırmalar, virüsün 8 metreye kadar seyahat edebileceğini söyledi. Bununla birlikte, ülkenin bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Anthony Fauci, virüsün o kadar uzağa sıçraması için çok çok güçlü bir hapşırık olması gerektiğini söylüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözlük kullananlar koronavirüse 3 kat daha az yakalanıyor