Corona virüs erken doğuma neden olur mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs, gebelerin de korkulu rüyası oldu. Hamilelerin corona virüs (COVID-19) enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, ciddi hastalıkların risklerini artırabileceği için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, corona virüs erken doğuma neden olur mu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gürsoy, corona virüsün hamileler ve doğacak bebekler üzerindeki etkilerini anlattı.

25 Mart 2020, Çarşamba 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Corona virüs erken doğuma neden olur mu?

Corona virüs erken doğuma neden olur mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Dr. Gürsoy, hamileliğin, kadınları virüs kaynaklı enfeksiyonlara daha yatkın hale getirdiğini ancak henüz corona virüs enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıtın olmadığını belirtti. Yine de COVID-19 ve influenza gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarında gebelerin ciddi hastalık geliştirme risklerinin artabildiğine dikkat çeken Dr. Gürsoy, anne adaylarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Acil doğum gerekir mi?

COVID-19 virüsünün gebelerde de grip benzeri bulgularla ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Ali Gürsoy, “Gebelerde corona virüs enfeksiyonu bulguları diğer bireylerden farklı değil. Hastalık; ateş, öksürük, kas ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, ishal ve nefes darlığı gibi bulgular gösteriyor. Bu bulguların varlığında ve corona virüs enfeksiyonu geçiren kişilerle temas olmuşsa mutlaka hastaneye başvurmalarını istiyoruz” dedi.

Annede COVID‐19 enfeksiyonu saptanmasının acil doğum yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını da dile getiren Dr. Gürsoy, anne adayının ve bebeğin durumu değerlendirildikten sonra gebelik haftası da göz önüne alınarak her anne adayına özel bir takip ve tedavi şeması oluşturulduğunu belirtti. Dr. Gürsoy, enfekte annelerin birkaçında erken doğum gerçekleştiğine, ancak bu durumun corona virüs ile ilişkili olup olmadığının bilinmediğine dikkat çekti.

Corona virüs bebeğe bulaşır mı?

Corona virüs bebeğe bulaşır mı?

Enfekte olmuş annelerin “virüsün anne karnında ya da doğum esnasında bebeğe bulaşıp bulaşmayacağı” korkusunu yaşadığını da söyleyen Dr. Ali Gürsoy, “Elimizdeki kısıtlı veriler; virüsü taşıyan annelerden doğan bebeklerde bugüne kadar corona virüs saptanmadığını gösteriyor. Doğum esnasında alınan kordon kanı, amniyon sıvısı ve bebeğin boğaz sürüntüsü örneklerinde COVID-19 virüsüne rastlanılmamış olması da sevindirici bir durum” diye konuştu.

Corona virüs sütten geçer mi?

Corona virüs sütten geçer mi?

Enfekte lohusaların sütlerinde ve kolostrumlarında virüse rastlanmadığını, ayrıca emzirme yoluyla bebeklere bulaşma riski de görülmediğini belirten Dr. Gürsoy, “Virüsün anne sütünde taşındığına dair bir kanıt yok” diyerek, şöyle devam etti:

“Ancak, emzirme sırasında dikkatli olunması gerekir. Virüs, damlacık ve temas yoluyla bulaşabiliyor. Anne emzirmeye başlamadan önce ellerini yıkamalı ve virüsün bebeğe olası geçişini önlemek amaçlı maske takarak tüm önlemleri almalı. Eğer pompa kullanımı planlanıyorsa pompa ve aparatları sterilize edilmeli. Daha sonra emzirmede olduğu gibi anne ellerini yıkadıktan sonra sağma işlemini gerçekleştirebilir.”

Corona virüse karşı hamileler için altın kurallar

Corona virüse karşı hamileler için altın kurallar

Anne adaylarının enfeksiyondan korunmak için genel önerilere uymasının yeterli olacağını belirten Dr. Öğr. Gürsoy, gebelerin uyması gereken kuralları şöyle sıraladı:

  1. El temizliğine dikkat edin. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın, imkân yoksa alkol bazlı el antiseptiği kullanın.
  2. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmanıza gerek yok, normal sabun yeterli.
  3. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas etmeyin.
  4. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün, yoksa; dirsek içinizi kullanın.
  5. Mümkün oldukça toplu alanlardan uzak durun ve misafir kabul etmeyin.
  6. Sağlık kuruluşlarında hastalarla temas etmemeye özen gösterin.
  7. Kalabalık yerlere gitmeyin, zorunda kalırsanız ağız ve burnunuzu kapatın, maske kullanın, sosyal mesafe kuralına uyun.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte kaçınılması gereken en kötü gıdalar