Corona virüs evcil hayvanları sahipsiz bıraktı

Corona virüsün kedi veya köpeklerden bulaştığına dair henüz net bir kanıt yok. Buna rağmen bazı evcil hayvan sahiplerinin corona virüs korkusu nedeniyle evcil hayvanlarını sokağa bıraktığı oraya çıktı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, yaptığı açıklamada, "Corona virüdsün görünmeyen mağdurları sokağa terk edilen evcil hayvanlardır" dedi. / Mine Bozkurt- mine.bozkurt@posta.com.tr

05 Nisan 2020, Pazar 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

4 Nisan Sokak Hayvanları Günü'ydü. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu'nun Sokak Hayvanları Günü adına yayınladığı açıklama, corona virüsün başka bir korkutucu yüzünü ortaya çıkardı. Ali Eroğlu'nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, "Özellikle son günlerde yeni tip corona virüsün (covid-19) hayvanlardan insanlara bulaştığı şeklindeki kulaktan dolma yanlış bilgiler nedeniyle, insanlar can dostları acımadan sokaklara terk etmekte, onları virüsün görünmeyen mağdurları haline dönüştürmektedir. Sahiplerine alışmış evcil hayvanların sokağa terk edilmesi, terk edilmiş hayvanların psikolojilerini olumsuz olarak etkilemektedir" dedi.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün “Covid-19’un evcil hayvanlardan insanlara bulaşması ile ilgili bilimsel bir kanıt yoktur” açıklamasını yaptığını belirten Eroğlu, "Virüs bahanesi ile evcil hayvanların sokağa bırakılması kabul edilemez bir tutumdur. Bu salgının bir sonucu olarak, sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanlara yenilerinin eklenmemesi noktasında insanları sorumluluğa davet ediyoruz. Yaşamın sokaktaki hayvanlar için hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Sınırsızca market alışverişlerinin yapıldığı, aşırı gıda tüketimlerinin gerçekleştirildiği özellikle sokaklarda her gün aldırış etmeden yanlarından geçip gittiğimiz sokaklarda yaşamaya alışık olmayan bu canların önemli bir kısmı, açlık, susuzluk ve bakımsızlıktan hayatlarını kaybetmektedir" dedi.

Corona virüsün bulaştığı hayvanlar konusunda karşımıza farklı örnekler çıkıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve araştırmacılar, henüz hayvandan insana corona virüs bulaştığına dair kesin bir kanıt bulamadı. Bunun yanı sıra, yine kesin kanıt olmamakla birlikte corona virüs bulaşan hayvanların virüsü sahiplerinden kaptığı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin'de yapılan bir araştırmada, hayvan kürkünde corona virüsün tutunabileceği ancak düzenli yıkama ve dikkat sayesinde kürkten bulaşma riskinin düşürülebileceği belirtilmişti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs hayvan kürkünden bulaşabilir