Corona virüs gözde 21 gün kalıyor

İtalya'da yapılan bir araştırma, corona virüsün gözlerde 21 gün boyunca saklanabileceğini ortaya çıkardı. Hastalar virüsü atlatsa dahi, corona virüs gözlerde kalabilir ve bulaşma özelliği devam edebilir.

26 Nisan 2020, Pazar 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya’nın Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, corona virüsün enfekte olan bir kişinin gözünde 21 güne kadar kalarak kendini kopyaladığını açıkladı. Buna göre; İtalya’da tedavi edilen 65 yaşındaki bir hastanın kızarık gözlerinden de örnek alındı. Virüsü atlatan hasta, hastaneden 21 gün sonra taburcu edildi.

Hastalığı atlatana kadar tam 3 hafta boyunca virüsü gözünde taşımaya devam etti.

Annals of Internal Medicine dergisinde yer alan bir rapora göre, İtalya'nın ilk onaylı vakası olan 65 yaşındaki hasta, 23 Ocak'ta bir hastaneye kabul edildikten sonra konjonktivit veya kırmızı göz belirtileri gösterdi.

Raporda, virüsün çoğaldığını belirleyen ve hastane bulaşıklığının göz bezlerinde devam ettiğini belirtti.

Uzmanlar, “SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hastaların oküler sıvılarının bulaşıcı virüs içerebileceğini ve bu nedenle potansiyel bir enfeksiyon kaynağı olabileceğini bulduk" dedi.

Araştırmacılar, virüsün en azından 20. güne kadar gözlerinde saklanabileceğini sadece yedi gün sonra tekrar ortadan kalktığını söyledi.

El sıkışmak istemiyoruz

El sıkışmak istemiyoruz

Öte yandan, yapılan son araştırmalara göre, her 2 kişiden biri artık salgın geçse bile hayat boyu dışarıda kimseyle el sıkışmak istemiyor. Arkadaşlarıyla kucaklaşmak ve öpüşmekten de kaçınacağını söylüyor. Her 5 kişiden biri de sosyal hayatına maske takarak devam etmeyi düşünüyor. İnsanların yüzde 90’ı salgınla birlikte dünyanın sonsuza dek değiştiğini düşünüyor. Yüzde 40’ı spor salonlarını riskli bulduğu için evde spor yapacağını söylüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neslihan Atagül'ün hastalığı: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?