Corona virüs hangi psikiyatrik hastalıkları tetikledi?

2019'un son aylarında Çin'de ortaya çıkan corona virüs pandemisi tüm dünyayı etkiledi. Virüsten korunmak için hepimizi evlerimize kapandık. Arkadaşlarımız ve akrabalarımızdan uzak kaldık. Hastalık belirtilerini medyadan öğrendik. Bununla birlikte ruhsal durumda da değişiklikler oldu. Tabii ki, bu denli dünyayı tehdit eden durumun, psikolojik sonuçları oldu, olmaya devam ediyor ve gelecekte de olmaya devam edecek. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, corona virüsün tetiklediği psikiyatrik hastalıkları anlattı.

12 Ekim 2020, Pazartesi 14:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Depresyon

1- Depresyon

Uzun süre yakınlarımızdan uzak durumda kalmak, özellikle yalnız yaşayanlar ve yaşlı insanlar için depresyon nedeni oldu. Yaşlı nüfusu kalan zamanını evden çıkamayarak geçirmeleri, giden zamanın geri gelmeyecek olması, umutsuzluk duygularına yol açtı. Birçok kişide, ümitsizlik, değersizlik, enerji kaybı, sinirlilik, çaresizlik gibi belirtilere, yani depresyona yol açtı.

2- Panik bozukluk

2- Panik bozukluk

Virüsle karşılaşma korkusu, insanı sürekli alarm halinde tuttu. Aşırı alarm durumu kişinin endişelerini artırır. Bir de panik atak belirtilerinin, corona virüs belirtileriyle karışması panik bozukluk sayısını artırdı. Panik ataklarda; göğüs ağrısı, nefes alamama, çarpıntı, terleme, soluğun kesilmesi, üşüme, ürperme gibi belirtileri görülür.

3- Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

3- Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

Virüsten kendimizi korumak amaçlı, aşırı el yıkama, etrafı sürekli çamaşır suyuyla temizlemek, aşırı temizlik uğraşısı, her şeyi yıkamak davranışlarımız gelişti. Bunların hayatımızın önemli bir zamanını alması temizlik tipi takıntı hastalığıdır. Bazı insanlarda takıntı hastalığı gelişti.

4- Hastalık hastalığı

4- Hastalık hastalığı

Bu dönemde hepimiz virüsün neden olabileceği belirtileri ezberledik. Ancak günden güne; virüsün yaptığı yeni durumları duymak, sürekli kendimizde yeni hastalıkları araştırmamıza neden oldu. Hastalık hastaları sürekli vücudunda bir hastalık arama eğiliminde.

5- Aile ve eş problemleri

5- Aile ve eş problemleri

Sürekli aynı ortamda sıkışık olarak yaşayan ailelerde çatışma çok sık olur. Hatta boşanma oranları artar. Pandemi sürecinde aile içinde; evden çıkamamaktan dolayı çatışmalar arttı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk var