Corona virüs kalp krizi riskini artırıyor (Pandemide kalp sağlığını korumanın 11 yolu)

Corona virüs pandemisi hayatımıza girdiğinden beri birçok sağlık sorununa da zemin hazırladı. Uzmanlar corona virüsün kalp krizi riskini artırdığını söylüyor. Peki pandemide kalp sağlığını nasıl korumalıyız? Kalp krizini önlemenin yolları neler? Medical Park İzmir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Emre Özpelit ve Uzm. Dr. Mohammed Abusharekh, corona virüsle birlikte artan kalp krizi riskine dikkat çekti ve alınacak önlemler konusunda uyardı.

22 Temmuz 2020, Çarşamba 11:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İnme ve emboliye neden olabiliyor

İnme ve emboliye neden olabiliyor

Corona virüste; kalp, hipertansiyon ve diyabet hastaları en riskli grubu oluşturuyor. Genel popülasyonda yaklaşık yüzde 2 olan ölüm oranı, hipertansiyon ve diyabet hastalarında yüzde 6-7, kalp hastalarında ise yüzde 10’lara çıkıyor. Kalp damar hastalığı olan bir kişide koronavirüsle birlikte kalbin yükünün de artacağını belirten Doç. Dr. Mehmet Emre Özpelit "Kalp vücudun artan ihtiyacını karşılayabilmek için her zamankinden daha çok çalışmak zorunda kalır ve zaten kendi damarları hasta olduğu için kalp krizi, kalp yetersizliği, ritim bozuklukları gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bir araştırmaya göre COVID-19 tanısı ile hastaneye yatırılan ciddi olguların yaklaşık yüzde 30’unda kalp sorunları da saptanmıştır. Koronavirüs kanın pıhtılaşma özelliğini de artırarak kalp krizi, inme ve akciğer embolisi gibi ani gelişen hastalıklara yol açabilir" dedi.  


Kalp rahatsızlığı olan bazı hastaların virüs bulaşma riskinden sakınarak hastaneye geç başvurduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Mohammed Abusharekh, ölümle bitebilen bu tür gecikmelerin, aynı zamanda kalp yetersizliğine de neden olabileceğini söyledi. COVID-19’un damarlarda pıhtı oluşumu ve plaklarda ani yırtılmaya yol açarak kalp krizinin görülme riskini artırdığını belirten Abusharekh, erken ve hızlı tedavinin hayat kurtardığını açıkladı.

Virüsün sadece akciğer enfeksiyonuna neden olmadığını kaydeden Abusharekh, aynı zamanda kalp ve damar sistemi üzerinde de önemli etkilere sahip olduğunu vurguladı ve pandemiye karşı önlemlerin sürmesi gerektiğini ifade etti. Abusharekh; ileri yaş, şeker, kan basıncı yüksekliği ve obezite gibi risk faktörleri bulunanların, daha savunmasız olduğunu söyledi.

Ölüme yol açabilir

Ölüme yol açabilir

Uzm. Dr. Abusharekh, corona virüsün direkt olarak kalp kasını harap ederek ilhtihaba (miyokardit) neden olabileceğini kaydetti. Uzm. Dr. Abusharekh, "Kalp kası iltihabı COVID-19 hastalarında ateş başladıktan birkaç gün sonra ortaya çıkabiliyor. Özellikle yeni başlayan göğüs ağrısı, ritim bozukluğu, açıklanamayan tansiyon düşüklüğü ve nefes darlığının giderek şiddetlenmesi durumlarında, miyokarditten şüpheleniyoruz. Hastanın yaşı, risk faktörleri ve EKG/EKO bulguları göz önünde bulundurularak kimi hastada direkt olarak girişimsel anjiyografi yapılması gerekir. Birçok vakada ilaç tedavisiyle olumlu yanıt alınırken bazı vakalarda ciddi kalp yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor" diye konuştu. 

Pandemide kalp sağlığı nasıl korunabilir?

Pandemide kalp sağlığı nasıl korunabilir?

 • İzolasyon ve hijyen kurallarına mutlaka uyarak virüsle temas riskini en aza indirilmeli. 
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bol sıvı alınmalı ve sağlıklı beslenilmeli. 
 • Yeterli miktarda protein, meyve, sebze, tahıl ve zeytinyağı kullanılmalı. 
 • Fazla karbonhidratlı, hamur işi ya da kızartmalardan uzak durulmalı.

 • Yürüyüş ve egzersizlerle hareket devam etmeli. 
 • Sigara mutlaka bırakılmalı. 
 • Stressiz bir ortam yaratılmalı. 


 • İlaç tedavisi, değiştirilmeden ve aksatmadan sürdürülmeli. 
 • Tansiyon düzensizliği varsa mutlaka hekimle görüşmeli.
 • Rutin kardiyoloji muayeneleri aksatılmamalı.
 • Özellikle göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikâyetleri olan hastalar mutlaka hekimlerine danışmalı.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dengeli beslenmeye çalışırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?