Corona virüs karantinası serçelerin ötüş şeklini değiştirdi

Corona virüs pandemisiyle mücadele etmek için alınan karantina önlemleri sırasında, bazı kuş gözlemcileri kuşların ötüş şeklinin değiştiğini iddia etmişti. Yapılan bilimsel araştırma bunu kanıtladı. Çalışmaya göre kuşların ötüşü artık daha farklıydı.

28 Eylül 2020, Pazartesi 10:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ötüşlerinin kalitesi arttı

Ötüşlerinin kalitesi arttı

Yıllarca kuşların ötüşlerini kaydedip analiz eden bilim insanları, şehir sessizleştiğinde kuşların repertuvarının da değiştiğini doğruladı. Bölgelerini korumak ve çiftleşmek için öten kuşlar, ötüşlerinin kalitesini artırdı.

İnsan kulağına daha yüksek sesli gibi gelen serçe ötüşlerinin ses düzeyi, aslında daha düşüktü. Bu daha tatlı, yumuşak ötüşler, şehir sessiz olduğu için daha yüksek sesli gibi algılandı.

"Ses dünyasından biz çekilince kuşlar yerimizi aldı"

"Ses dünyasından biz çekilince kuşlar yerimizi aldı"

Tennessee Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü'nden Dr. Elizabeth Derryberry, yıllarca gürültü kirliliğinin kuşların ötüşünü nasıl etkilediğini inceledi.

Derryberry BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsanlar karantina döneminde kuşların daha farklı öttüğü konusunda haklıydı ve kuşlar terk edilmiş ses dünyasını bir anlamda doldurdular" dedi ve ekledi:

Ses dünyasından biz çekilince, kuşlar yerimizi aldı ve bu da bence bize özellikle kentlerde kuşların ötüşleri ve iletişimleri üzerinde ne kadar büyük bir etkimiz olduğunu gösteriyor.

Erkek serçeler daha çekici ötmeye başladı

Erkek serçeler daha çekici ötmeye başladı

Uzmanlar, San Francisco Körfezi'nde yaşayan serçelerin ötüşleri üzerine uzun süredir yaptıkları çalışmalar sayesinde, karantina öncesi ve sonrası ötüşleri kıyaslama şansına sahip oldu.

Bu kıyaslamayla, bazı sürpriz sonuçlara ulaştılar. Karantinanın getirdiği sessizlikte ötenler, çoğunlukla erkek serçelerdi. Bu sırada ötüş performanslarını geliştirdiler. Bölgelerini savunmak ve dişilerin dikkatini çekebilmek için daha düşük ses düzeyiyle, daha çekici bir şekilde öttüler.


1970'lerden beri kaydediliyor

1970'lerden beri kaydediliyor

Öte yandan, San Fransisco Körfezi bölgesindeki serçelerin ötüşleri 1970'lerden bu yana kaydediliyor ve bu da ötüş davranışları konusunda nadir bulunan bir tarihi kayıt sağlıyor.

Son yıllarda, şehirlerde yaşayan kuşların ötüşlerini buna göre ayarladıkları biliniyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mayın bulmakla görevli kahraman fareye madalya verildi