Corona virüs kediler ve köpekler arasında yayılıyor mu?

Yeni bir araştırma, kedilerin corona virüsü kendi aralarında yayabildiğini, köpeklerinse birbirine bulaştırmadığını ortaya koydu. Virüsün hayvandan insana geçtiğine dair kanıt bulunmadığı da belirtildi. Araştırmacılar, enfekte insanların evlerindeki kedilerin dışarı çıkarılmaması gerektiğini vurguluyor. Bulguların aşı çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

05 Ekim 2020, Pazartesi 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kediler virüsü diğer kedilere yayabiliyor

Kediler virüsü diğer kedilere yayabiliyor

Bilim dergisi PNAS’ta yayımlanan araştırma, kedilerin ve köpeklerin corona virüsle enfekte olabileceğini ancak iki türün de hastalanmayacağını gösterdi. Bulguların aşı çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, köpeklerin ve kedilerin burunlarına pipet yerleştiren araştırmacılar, hayvanlara bu şekilde virüs bulaştırdı. Enfekte köpeklerin virüsü yaymadığı, kedilerinse yaydığı ve diğer kedilere bulaştırdığı gözlendi. Bilim insanları, incelenen iki hayvanın da hastalık belirtisi göstermediğinin altını çizdi.

Kediler virüsü neden insanlara bulaştırmıyor?

Kediler virüsü neden insanlara bulaştırmıyor?

Bunun bir nedeni enfekte insan sayısının fazla olması ve halihazırda virüsü kedilere bulaştıranların insanlar olması. Diğer olası sebep de enfeksiyonun günlük hayatta laboratuvar ortamından epey farklı işlemesi. Örneğin, bu çalışmada gerçek hayatta görülmeyecek birkaç işlem uygulandı:

Hayvanlar virüse maruz bırakılmadan önce anesteziyle bayıltıldı. Daha sonra virüsü saçan diğer kedilerle yakın temasa geçirildi.

Enfekte insanların kedileri dışarı çıkarılmamalı

Enfekte insanların kedileri dışarı çıkarılmamalı

Wuhan’da virüse maruz kalan bazı kediler görülse de kedilerin genellikle evde bakıldığı ABD’de bu tarz bir bulaşma olasılığı düşük. Colorado Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, enfekte insanların evlerindeki kedilerin dışarı çıkarılmaması gerektiğini, aksi takdire virüsü diğer kedilere de bulaştırabileceğini vurguladı.

Kediler güçlü bir bağışıklık tepkisi üretti

Kediler güçlü bir bağışıklık tepkisi üretti

Çalışmanın yazarlarından Dr. Angela M. Bosco-Lauth, insanların virüs bulaştırdığı kedi sayısının epey fazla olabileceğini söylüyor. Zira bu hayvanlar belirti göstermediği için sayılarının belirlenmesi de mümkün değil.

Araştırmacılar ayrıca, virüse karşı güçlü bir bağışıklık tepkisi üreten kedilerin pipetle değil, diğer kedilerle temas sonucu enfekte olduğunu vurguladı. Ancak bu tepkinin sağladığı korumanın ne kadar süreceği henüz bilinmiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Haftanın en sevimli ve komik 7 hayvanı