Corona virüs korkusundan evde sperm donduranların sayısı arttı

Amerika'daki birkaç klinik, evde sperm dondurma kitlerini sipariş eden erkek sayısında ani artışlar olduğunu bildirdi. Erkekler COVID-19'un doğurganlıklarını etkileyebileceğinden ve kısır kalabileceklerinden endişe duyuyor. Ateş sperm üretimini bozabilir, ancak etkileri kısa ömürlü. Peki corona virüs sperm kalitesini etkiler mi? Corona virüs ve kısırlık hakkında detaylı bilgi haberimizde.

15 Nisan 2020, Çarşamba 13:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerika'da corona virüs nedeniyle kısır kalacağından endişe eden erkekler, sperm dondurma kliniklerine akın ediyor. Bunun yanı sıra dondurma işlemini evde yapmak isteyenler de kliniklerden sperm dondurma kitleri sipariş ediyor. Son birkaç haftada sperm dondurma kitlerinin satışında yüzde 20 artış yaşandı.

Corona virüsün erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğüne ya da kısırlığa neden oluğuna dair kesin bir kanıt olmasa da, Amerikalı erkekler bu durumdan endişe duyuyor.

Bazı klinikler, posta yoluyla sperm kitlerini kabul ediyor. Bazıları ise müşterilerine kitleri kendi gönderip dondurma işlerimi evde yapmalarını sağlıyor.

Çin'deki Nanjing Tıp Üniversitesi'nde yapılan bir ön çalışma, 12'si iyileşen ve 1'i ölen 13 corona virüs hastasının spermlerini inceledi.

Ölen hastanın (67 yaşında) dışında 22 ila 38 yaşları arasındaki erkeklerin corona virüs ile enfekte olmalarına rağmen spermlerinde pozitif bir virüse rastlanmadı.

Sonuç olarak, küçük çalışmanın yazarları, corona virüsün cinsel yolla bulaşabileceğine inanmak için hiçbir neden olmadığı sonucuna vardı.

Erkek sperminin enfeksiyonlarından etkilenip etkilenmediğini veya nasıl etkilediğini ele almadılar.


COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2'nin yüzeyindeki protein, akciğer dokusundaki reseptörlerle özellikle iyi eşleşir, bu nedenle solunum sistemine agresif bir şekilde saldırır.

Ayrıca kan damarı hücrelerindeki reseptörlere de bağlanabilir, ancak şu ana kadar virüsün sperm, meni veya testislere ve saldıracağına dair kanıt yok.

Erkekler endişelenmeli mi?

Virüsün sperme zarar vermesi olası olmamakla birlikte, birincil semptomlarından birinin olan ateşin sperm kalitesini etkileyeceğine dair kanıtlar var.

Nispeten küçük sıcaklık değişiklikleri bile sperm üretimini ve spermin ne kadar iyi hareket edebileceğini etkileyebilir, bu da yumurtaya ulaşma ve dölleme yeteneklerini etkiler.


Doğurganlık uzmanı Dr. James Grifo, “Yüksek ateşin sperm üretimini düşürdüğü ettiği biliniyor, ancak erkeklerin her gün yeni spermler üreten hücreleri var, bu nedenle sperm üretim döngüsü sırasında hastalanmak önemli bir sorun değil. Ancak bu doğurganlık tedavisi gören erkekler için kısa süreli bir sorun olabilir" diyor.

Genel olarak, grip ve COVID-19 da dahil olmak üzere çoğu viral hastalıklar kısırlığa yol açmıyor.

Bu nedenle, erkeklerin salgın ortasında spermlerini dondurmaları gerektiğinden endişe etmeleri için tıbbi bir neden yok.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (4 Mart 2021 )