Corona virüs hangi kan grubunu daha fazla etkiliyor?

Corona virüs hangi kan grubunu daha fazla etkiliyor?

Çin’de yeni tip corona virüs vakaları üzerinde yapılan bir araştırma, A grubu kana sahip olanlarda virüsün görülme riskinin arttığını ortaya koydu.

19 Mart 2020, Perşembe 18:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çinli uzmanların, 2 bin vaka üzerinde yürüttüğü çalışmaya, Medrxiv.org sitesinde yayımlanan makalede yer verildi. Çin’in corona virüs salgınının merkez üssü konumundaki Vuhan kenti ile Şıncın’da 2 bin yeni tip corona virüs vakası üzerinde yapılan ve bu grubun sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı çalışma, kan grubu A olanlarda daha yüksek yeni tip corona virüs görülme oranı ve daha ağır semptomlar geliştirmeye eğilim tespit edildi.

Kan grubu sıfır olanlar, corona virüse karşı daha dirençli

Öte yandan kan grubu sıfır olanların yeni tip corona virüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlendi. Vuhan’da corona virüs nedeniyle ölen 209 hastadan 85’inin kan grubu A iken, sıfır kan grubuna sahip ölen hasta sayısı 52 oldu. Bu sıfır kan grubunda, 'yüzde 63 daha az ölüm' anlamına geliyor.

Vuhan Üniversitesi Congnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Dönüşümsel Tıp Merkezinde görevli Vang Şinghuan, "A grubu kana sahip kişiler, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle daha güçlü kişisel korunmaya ihtiyaç duyuyor" değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, hükümetlere ve sağlık kuruluşlarına tedavi sürecinde kan grubunun yarattığı farkı göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

AA


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (19 Eylül 2020)