Corona virüs Oscar'da kural değişikliklerine neden oldu

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını hayat tarzını değiştirmeye devam ediyor. ABD’nin Los Angeles kentinde her yıl düzenlenen ve sinema endüstrisinin heyecanla beklediği Oscar törenlerinde, bu yıl ilk defa farklı bir uygulama yapılacak. Corona virüs salgınından dolayı sinemaların kapalı olması sebebiyle, bu yıl sadece internet üzerinden yayınlanan filmler de Oscar adayı olabilecek.

30 Nisan 2020, Perşembe 15:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önemli kararlar alındı

Önemli kararlar alındı

Akademi yönetimi, salgın nedeniyle iki hafta ertelenen yıllık toplantısını dün gece online olarak gerçekleştirdi. Corona virüs salgını nedeniyle her zamankinden daha büyük merak uyandıran bu toplantıda hem Oscar Ödülleri’ne hangi filmlerin katılabileceği, hem de kategoriler konusunda önemli kararlar alındı.

İlk ve son kez

Akademi, bu yıl ‘ilk ve son kez’ internet üzerinden yayınlanan ve herhangi bir sinema salonunda gösterime girmemiş filmlerin de Oscar adayı olacağını ifade etti. Akademi, bir filmin Oscar adayı olabilmesi için, New York City, Bay Area, Chicago, Miami veya Atlanta’da en az bir sinemada 7 gün boyunca, günde 3 kez gösterilmesini şart koşuyor. Sinema salonlarının koronavirüs sebebiyle kapalı olması, aday filmlerin 2021 yılında verilecek Oscar ödüllerine katılmasını imkansız hale getirdi. 


Filmlerin büyüsü sinema salonlarında

Filmlerin büyüsü sinema salonlarında

Akademi tarafından yapılan açıklamada, Akademi’nin filmlerin sinema salonlarında izlenmesi gerektiğini inancını koruduğu, ancak filmlere ilgilinin daha da arttığı bu olağan dışı dönemde sinemacıların işlerinin görülüp takdir edilebilmesi için geçici bir değişiklik yapıldığı belirtildi. Akademi Başkanı David Rubin ise “Akademi, filmlerin büyüsünü deneyimlemenin sinema salonunda izlemek olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, trajik COVID-19 salgını, aday seçim kurallarımızda bu geçici istisnayı yapmaya zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı.


Kategoriler ayrıldı

Kategoriler ayrıldı

Öte yandan bundan sonra En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı olarak iki farklı kategori olmayacak. Bunun yerine bu iki kategori birleştirilecek. Böylece ödül töreni sırasında verilen toplam ödül sayısı 23’e indirilmiş olacak.İlk olarak, salgın nedeniyle ortaya çıkan olağan dışı duruma rağmen 93. Akademi Ödülleri daha önce açıklandığı gibi 28 Şubat‘ta sahiplerini bulacak ve ödül töreni ABC kanalında yayınlanacak.

Artık DVD gönderilmeyecek

Artık DVD gönderilmeyecek

Yapılan bir diğer değişiklikle En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk aşama oylaması tüm Akademi üyelerine açıldı. Ancak üyelerin bu kategoride adaylar belirlenirken oy kullanabilmesi için belli sayıda filmi izlemiş olması gerekecek. Geçtiğimiz yıl üyelerinin aday ve aday adayı filmleri izleyebileceği dijital platformunu hayata geçiren Akademi, bundan sonra üyelerine DVD göndermeyi kesecek. Bu yıl Akademi üyelerine Oscar yarışındaki filmlerin DVD’lerinin gönderildiği son yıl olacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fatih Akın: Sibel’i erotik geçmişinden ötürü seçmedim