Corona virüs salgını sırasında kedinizi dışarı çıkarmalı mısınız?

Corona virüs ve hayvanlar hakkında yapılan araştırmalar, kedilerin corona virüs kapabileceğini gösterdi. Peki bu süre zarfında kedi sahipleri kedilerini eve mi kapatmalı, yoksa dışarı çıkmasına izin mi vermeli?

09 Nisan 2020, Perşembe 14:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kedilerin corona virüsü insanlara geçirebileceğine dair bir kanıt olmamasına rağmen, araştırmalar kedilerin corona virüs formlarını birbirine bulaştırabileceğini ve potansiyel olarak bizden de kapabileceğini gösterdi.

Başka bir araştırma ise kedilerin kürkünün insandan insana bulaşma için ideal bir yüzey olabileceğini gösterdi. Peki tüm bu bilgiler kedileri evde kapalı tutmamız gerektiğini mi gösteriyor?


İngiliz Veteriner Derneği'ne göre, kedinizi çoğu durumda kapalı tutmanız tavsiye edilmiyor. Twitter'da yayınlanan bir açıklamada, "Hayvanlarda az sayıda COVID-19 vakası olmuştur ve her durumda, bulaşmanın insandan hayvana olması muhtemeldir. Evcil hayvanların COVID-19'u sahiplerine geçirebileceğine dair bir kanıt yok. Az sayıda vakadan, köpeklerin semptom göstermediği görülüyor, ancak kediler hastalığın klinik belirtilerini gösterebilir" denildi.

Virüsün masa ve kapı kolu gibi diğer yüzeylerde olduğu gibi hayvanların kürkünde de tutunabileceği söz konusu. Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin el hijyenine dikkat etmesi gerekiyor.

Önlem olarak, COVID-19'a sahip olan veya kendini izole eden evcil hayvan sahipleri bu süre zarfında kedisini kapalı alanda tutmalı.

İnsanların evcil hayvanları hakkında paniğe kapılmaması çok önemli. Hayvanların hastalığı insanlara geçirebileceğine dair ise herhangi bir kanıt yok.

Semptomlar nedeniyle kendini izole ediyorsanız ve bu nedenle kedinizi içeride tutmanız gerekiyorsa onları meşgul etmenin birkaç yolu var. Oltalar ve kovalamaca oyuncakları gibi oyuncaklar, normalde olduğu gibi koşma ve atlamalarına izin vermek için mükemmeldir.

Tırmanma ağacı veya kedi kulesi de kedilerin oyalanmalarını sağlayacak yöntemlerde biri.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzaylı gözleriyle gönülleri fethediyor