Corona virüs salgınında göz sağlığınıza dikkat edin

Corona virüs salgını dünyanın dört bir yanını sardı. Virüsün temas ve tanecik yoluyla bulaştığını biliyoruz. Bu nedenle uzmanlar, salgın boyunca elimizi yüzümüze götürmememizi, özellikle de gözlerimize dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay corona virüs salgınında göz sağlığı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

01 Nisan 2020, Çarşamba 12:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs salgını gün geçtikçe artıyor. Bu salgında her hastanın bünyesine göre farklı tepkiler gözlenebiliyor. İleri yaş ve sistemik ek hastalıkları olan kişilerde yaygın akciğer, kalp ve sinir sistemi tutulumu yaparken, daha genç hastalarda hiçbir belirti vermeyebiliyor.

Yapılan takiplerde Covid 19 pozitif olan kişilerin %30 unda konjonktivit görüldüğü ortaya çıktı. Başka hiçbir semptomu yok iken genç bir hastada sadece konjonktivit varlığı bile Covid 19 göstergesi olabilir.

Göz dokuları mukoza içerdiği için bulaşma göz dokularından olabilmektedir. Corona virüs hastalığı bilindiği üzere damlacık yoluyla ve elle temas yoluyla bulaşıyor.

Corona virüs ile enfekte olmuş bir kişi ile yakın temasta bulunmak damlacık enfeksiyonu ile göz mukozasına bulaşabilir. Ancak daha sık olabilecek bulaşma şekli elle oluyor.

Ellerimiz gün içinde sıkça bakteri ve virüse enfekte oluyor ve eğer bu kirli ellerimizi gözümüze sürersek göz enfeksiyonu kaçınılmaz. Gün içinde ellerimizi yaklaşık olarak 100 kez gözümüze götürüyoruz ve ellerimiz temiz olmadığında konjonktivit hastalığı görülebiliyor. Bu nedenle ellerin sık olarak yıkanması ve temiz tutulması oldukça önemli.

Kontakt lensler yerine gözlük kullanın

Kontakt lensler yerine gözlük kullanın

Kontakt lensler göz için yabancı cisimlerdir. Gözü hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirmektedirler. Corona pandemisi yaşadığımız şu günlerde kontakt lens kullanıcılarının lensi bırakıp bir süreliğine gözlük kullanımına geçmelerini öneriyoruz.

Ayrıca gözlük göz önündeki bir bariyer olarak gözümüzü korumaya yardımcı oluyor. Gözlük sayesinde elin göze değme oranı da azalıyor.

Corona virüs salgınında göz sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenler şunlar:

  • Eller sık olarak yıkanmalı, mümkün olduğunca elleri göze değdirmekten kaçınılmalı.
  • Kontakt lens yerine gözlük kullanımı tercih edilmelidir.
  • Gözde kanlanma kızarıklık batma şikayetleri olduğunda corona virüs taşıyıcılığını akla gelmeli ve göz doktoruna başvurulmalıdır. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmandan corona virüs önerisi: Gözlerinizi beyaz sabunla yıkayın