Corona virüs salgınında smear testi yaptırılır mı?

Corona virüs salgınında zorunlu olmadıkça evden çıkmıyoruz. Ancak smear testi gibi kanseri önceden tespit edebilen tedavileri yapmaya devam etmeli miyiz? İngiliz uzmanlar, corona virüs semptomu göstermeyen kişilerin tedavilerine devam etmesi gerektiğini söylerken, hastanede temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uymaları gerektiği konusunda uyarıyor.

14 Nisan 2020, Salı 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pap smear (Pap test) kadınların rahim ağzı kanseri ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir. Rahim ağzı kanserini erken bir Pap smear ile tespit etmek, iyileşme şansını artırıyor.

Pap smear, rahim ağzı (serviks) hücrelerinde gelecekte kanserin gelişebileceğini gösteren değişiklikleri de tespit edebilir. Bu anormal hücreleri Pap smear testi ile erken tespit etmek, serviks kanserinin olası gelişimini durdurmada ilk adım. Kanseri erken tespit edebilmek adına smear testi oldukça önemli.

Corona virüs pandemisi nedeniyle herkes evde kalıyor ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor. Bu dönemde hastanelere gitmek de kısıtlanmış bir durumda. Peki rahim ağzı kanserini tespit etme amaçlı yapılan smear testini salgın sırasında yaptırmakta bir sakınca var mı?

Tedaviye devam edin

Tedaviye devam edin

Uzmanlar, mevcut sağlık krizinden bağımsız olarak randevularınıza ve smear testi programlarınıza bağlı kalmanız gerektiğini söylüyor. Elbette corona virüs semptomları göstermediğiniz sürece! Smear testlerinin çoğu bir pratisyen cerrahide bir muayenehane hemşiresi tarafından gerçekleştiriliyor, bu nedenle corona virüsü tedavi eden koğuşları ve personeli etkilemiyor.

Bu nedenle, bir smear testi veya kolposkopi gibi bir tedavi için bekliyorsanız, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarını her gün takip etmenizde fayda var.

Corona virüs semptomları göstermiyorsanız, şu anda tedavi olmanızda bir sakınca yok. Hastanede bulunduğunuz süre içinde ellerinizi yıkamaya ve sosyal mesafeye ayak uydurmaya dikkat edin.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (25 Şubat 2021)