Corona virüs tedavisinde aronya: Aronya meyvesi nedir, hangi hastalıklara iyi gelir?

Türkiye'de gittikçe popülerleşmeye başlayan aronya meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Yakın geçmişte hayatımıza kansere karşı önleyici etkisiyle tanıdığımız aronya meyvesi, bağışıklığı artıran ve enfeksiyonların tedavisini hızlandırma özelliğinden dolayı birçok ülkede corona virüs tedavisinin yanında takviye olarak kullanılmaya başlandı. Peki aronya meyvesi ne işe yarar? Aronya meyvesi başka hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl tüketilmeli? Aronya çayı nedir, nasıl yapılır, neye iyi geliri zayıflatır mı? Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nden Uzm.Dr. Yegane Özcan aronya meyvesinin bilinmeyenlerini anlattı.

10 Haziran 2020, Çarşamba 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nden Uzm.Dr. Yegane Özcan, “Süper meyve olarak bilinen aronya (aronia), bağışıklığı arttıran ve enfeksiyonların tedavisini hızlandırma özelliğinden dolayı birçok ülkede corona virüs tedavisinin yanında takviye olarak sık kullanılıyor. Virüslere karşı koruyan aronya meyvesinin bu özelliği esas olarak içinde bulunan C vitaminine ve yüksek miktarda antioksidanlara borçlu” açıklamalarını yaptı.

Aronya meyvesi nasıl tüketilmeli?

En yüksek C Vitamini ve antioksidan kaynağı olan aronyanın ana vatanı Kuzey Amerika'dır ve bu bitki, eskiden Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanıldığını hatırlatan Özcan, “Bu özelliğinden dolayı birçok ülkede corona virüs tedavisinin yanında takviye olarak de çok sık kullanılmaya başlandı. Özellikle COVİD-19 la savaştığımız bu günlerde beslenmemize dahil edilmesinde büyük fayda var. Buruk tadından, saf olarak değil daha çok püre, jöle, çay, şurup veya diğer meyve sularıyla birlikte tüketebilirsiniz” tavsiyelerinde bulundu. 

Aronyanın sağlığa faydaları

Aronyanın sağlığa faydaları

Aronya meyvelerinin düzenli kullanımında sağladığı faydalarından bahseden Özcan, şunları söyledi;

  • Kolesterol ve kan şekerini normalleştirir
  • Ateroskleroz, diyabet, kalp krizi ve inme riskini azaltır.
  • Düzenli kullanımda, aronya meyveleri kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sistemini rahatlatır.
  • PP vitamini kan damarlarının duvarlarını daha elastik hale getirir. Pektin sindirim sistemini olumlu etkiler ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.
  • Aronya ayrıca böbreklerin çalışmasına yardımcı olur, karaciğeri zararlı maddelerden korur, safranın çıkışını iyileştirir ve gözlerin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Antioksidan oranı yüksek aronya meyvesinin besin değeri

Antioksidan oranı yüksek aronya meyvesinin besin değeri

Bilinen tüm diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerdiğini aktaran Özcan, “Aronya, sadece antioksidan ve C vitamini değil, birçok vitamin açısından da zengindir. PP, B, E ve yüksek miktarda antosiyaninler içerir. Bu arada, antosiyaninlerin bulunduğu tüm meyvelerden, en yüksek antioksidan potansiyele sahip olan aronya meyveleri kanserle mücadele edenler için son derece değerli bir takviyedir. Bunların dışında çok fazla lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve manganez içeren aronya meyveleri içinde yaklaşık 100 gramında 0,2 g –Yağ, 1,5 g –protein, 10,9 g karbonhidrat, 4,1 g lif, 80,5 g su içeriyor ve organik asitler bulunuyor” bilgisini verdi. 

Çocuklara bal ile karıştırılıp verilebilir

Çocuklara bal ile karıştırılıp verilebilir

Kontrendikasyon yoksa şeker hastaları ve hamilelerin de tüketebileceğini söyleyen Özcan, “Çocuklara 3 yaşından itibaren aronya meyvelerinin tüketilmesi uygundur, ancak tadından dolayı çocuklar bu meyveleri tüketmeye pek iştahlı olmazlar. Bu nedenle az miktarda bal ile karıştırıp verebilirsiniz. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve grip tedavisinde, ishal ve gıda zehirlenmelerinde çok faydalı olabilir” ifadelerini kullandı. 

Kanamalardan sonra iyileşme sürecini hızlandırıyor

Kanamalardan sonra iyileşme sürecini hızlandırıyor

Kanamalardan sonra iyileştirme sürecini hızlandırmak için çok faydalı olduğunu ifade eden Özcan, “Halk arasında yaygın olan koyu meyvelerde demir oranının yüksek oluşu düşüncesi ve bu sebepten koyu renkli meyvelerin kansızlık tedavisinde takviye olarak çok tercih edilmesi ne yazık ki aronya için geçerli değil, çünkü koyu renkte olmasına rağmen çok eser miktarda demir mikroelementi içeriyor. Kansızlık tedavisinde faydalı olmasa da kanamalardan sonra iyileştirme sürecini hızlandırmak çok fayda sağlıyor” diye konuştu.

Bağışıklığı kuvvetlendiren aronya çayı nasıl yapılır?

Bağışıklığı kuvvetlendiren aronya çayı nasıl yapılır?

Vitamin eksikliğinin doğal olarak önlenmesi için aronya çayı önerisinde bulunan Özcan, “Kimyasal vitamin kullanımı yerine aronya çayı demleyebilirsiniz. Bir bardak sıcak suyu bir avuç kurutulmuş aronya meyvelerinin üzerine ilave edin ve 5-6 saat bekletin. Bu karışımı günde 3 defa yemeklerden önce yarım çay bardağı kadar düzenli 2 hafta boyunca tüketin” dedi.

Aronya meyvelerinin 3 yaş altı çocuklara yedirilmemesi hakkında uyarıda bulunan Özcan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Aronya meyvelerini özellikle düşük tansiyonu olanlar, tromboz ve kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, mide asidi yüksek ve gastriti olanlar kesinlikle tüketmemeliler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lyme hastalığı riski artıyor: İşte belirtileri ve tedavi yöntemleri