Corona virüse 2 kez yakalanmak mümkün mü? Corona virüs bağışıklığı

Corona virüsle ilgili en önemli sorun bağışıklık sisteminde saklanıyor. Bu konuda ise çok az şey biliyoruz. Bazı insanlar corona virüsü daha ağır geçirirken bazıları da daha hafif geçirerek hızla iyileşiyor. Corona virüse yakalanmış birinin iyileştikten sonra yeniden salgına yakalanmasının mümkün olup olmadığı ise en büyük merak konusu.

01 Mayıs 2020, Cuma 16:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüse yakalanan bazı insanların iyileştikten sonra yine virüs kaptığı ortaya çıkmıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bazıları bu kişilerin ikinci kez enfekte olduğunu söylüyor. Bazı uzmanlar ise virüsün vücutta beklemede kalıp yeniden aktif hale geldiğine inanıyor.

Ancak, bilim insanları testlerde sorun olabileceği konusunda hemfikir. Bazı hastalara virüs olduğu halde yapılan testler negatif çıkabiliyor.


Bugüne dek bağışıklık sistemini test etmek üzere kimse kasıtlı olarak yeniden corona virüsle enfekte edilmedi. Fakat bu işlem iki rhesus makak maymununa uygulandı.

Bu maymunlar önce corona virüsle enfekte edilip bağışıklık sisteminin tepki vermesi sağlandı. Üç hafta sonra da ikinci kez virüsle enfekte edildiler. Bu deney çok sınırlı olsa da, kısa süre sonra yeniden enfekte edildikleri halde maymunlarda semptom oluşmadığı görüldü.

Kanda antikor varsa...

Kanda antikor varsa...

Peki kanda antikor varsa bağışık sayılır mıyız? Bunun garantisi yok. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüse yakalanmış ve bağışıklık geliştirmiş kişilere bağışıklık belgeleri verilerek salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesi yöntemine sıcak bakmıyor.

Bu yöntemi uygulamak isteyenler, insanlara corona virüs testi yapıldığında antikor görülmesi halinde işe gitmelerinin güvenli olacağına inanıyor. Risk grubunda olan insanlarla yakın temas halinde çalışan hastane ve bakımevi personelinin gönül rahatlığıyla işe devamı için bu önemli olabilir.Ancak corona virüs geçirmiş her hastada bir miktar antikor bulunsa da her antikor eşdeğer değil. Virüsü etkisiz bırakan antikorlar corona virüsün üzerine tutunup onun sağlıklı hücreleri enfekte etmesini engelleyebilenlerdir. Çin'de corona virüs geçirmiş 175 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, bunların yüzde 30'unda bu özellikteki antikorların çok düşük düzeyde olduğu görüldü.

DSÖ bu nedenle (adaptif bağışıklık tepkisinin diğer kanadını oluşturan) "hücresel bağışıklığın iyileşmede kritik olabileceğini" söylüyor.

Bir diğer sorun ise antikorlar sayesinde siz virüsten korunuyor olsanız bile bu sizin virüsü taşıyıp diğer insanları enfekte etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dışarıdan yemek sipariş ederken nelere dikkat edilmeli?